Budujemy garaż wolnostojący – o czym pamiętać przed rozpoczęciem inwestycji?

Budujemy garaż wolnostojący – o czym pamiętać przed rozpoczęciem inwestycji?

W życiu każdego posiadacza domu jednorodzinnego zawsze pojawia się moment, gdy zaczyna brakować miejsca na wszelkie narzędzia, akcesoria i przybory. Wówczas rozwiązaniem staje się budowa domku narzędziowego lub – co jest lepszym wyjściem – wolnostojącego garażu. To drugie rozwiązanie, jako bardziej kompleksowe, jest najczęściej wybieranym przez inwestorów – w końcu zyskujemy także bezpieczną przestrzeń dla samochodu. O czym pamiętać, planując budowę garażu?

Rzeczą oczywistą, której często poświęca się zbyt mało miejsca jest… działka. Budowa garażu zmienia najbliższe otoczenie domu, nie tylko wizualnie, ale i funkcjonalnie. Do garażu musimy mieć dojazd, koniecznie utwardzony – niekiedy zatem okazuje się, że inwestor ma naprawdę małe pole popisu przy wyborze miejsca. Rozważmy też, czy garaż nie będzie narażony na podmuchu wiatru i nie jest położony na podmakającym terenie. Sprawdźmy również koniecznie, czy mamy możliwość doprowadzenia do budynku prądu.

Drugi ważny krok to wybór posadzki. Zwykle ograniczamy się do „surowej” płyty betonowej, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Beton, szczególnie namoknięty z powodu zawleczonego przez koła samochodu błota pośniegowego, lubi pękać, co nie wygląda estetycznie, a dodatkowo może zwyczajnie przeszkadzać w razie większych ubytków. Rozwiązaniem może być np. posadzka przemysłowa z utwardzaczem, posadzka epoksydowa lub pokrycie zwykłej wylewki impregnatem. Można pokusić się o ułożenie płytek gresowych, pamiętajmy jednak wówczas o zastosowaniu kleju mrozoodpornego.

Sam budynek to zwykle konstrukcja metalowa lub drewniana. Oczywiście, budynek może być i murowany, jednak ze względu na logistykę takiego przedsięwzięcia, zwykle wybierają je inwestorzy, którzy równocześnie budują sam dom oraz garaż.

Najprościej natomiast zdecydować się na gotowy garaż modułowy. Ekipa fachowców postawi budynek z gotowych elementów nawet w dwa dni! Minusem rozwiązań gotowych jest niewielka elastyczność jeśli chodzi o dostosowanie do naszych potrzeb. Po prostu – mamy do wyboru kilkanaście gotowych rozwiązań… i to tyle. Częstym problemem przy garażach gotowych jest niemożność dobrania identycznej blachodachówki, jak ta, którą wcześniej zastosowaliśmy w domu. A to będzie nas wizualnie drażnić.

Garaż drewniany daje z kolei duże możliwości dostosowania budynku do własnych potrzeb – możemy się nawet pokusić o zrobienie „strychu” nad garażem przy dachu dwuspadowym. Planując powierzchnię pamiętajmy jednak, iż wszystko powyżej 35 m kw. wymagać będzie pozwolenia na budowę. Rzadko kiedy jednak inwestorzy decydują się na aż tak wielkie budynki.

Relatywnie sporym kosztem będzie brama oraz wykonanie elewacji – zwykle całość wymaga tynkowania, by strukturą i kolorem garaż pasował wizualnie do domu. Cena bramy zależy głównie od jej szerokości. Gdy garaż jest nieogrzewany (zdecydowana większość przypadków) nie potrzebujemy izolowanych bram czy drzwi. Same drzwi również mogą się przydać jako alternatywne wejście, podobnie jak i okno, które dostarczy potrzebnego światła.

Ile to wszystko kosztuje? Gdy uwzględnimy koszt utwardzonego podłoża, samej bryły budynku z elewacją, bram i okien oraz instalacji elektrycznej – raczej nie uda się nam zejść poniżej progu 30 000 złotych. Oczywiście, prosty blaszak czy drewniany, nietynkowany budynek to koszt o wiele niższy, nie warto jednak oszczędzać na czymś, od czego wymagamy solidności i co stanowi zauważalny fragment naszego najbliższego otoczenia.

Related Articles

Dodaj komentarz