Czy osobiste roznoszenie CV ma jeszcze sens?

Czy osobiste roznoszenie CV ma jeszcze sens?

Czy w czasach w których większość rzeczy załatwia się przez internet i telefon, warto fatygować się z roznoszeniem CV osobiście? Czy nie lepiej będzie zgłaszać się tam, gdzie firmy wystawiają swoje ogłoszenia? Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna i wiele zależy od naszych cech i predyspozycji.

Z pewnością opłacalność osobistego przyniesienia CV traci na znaczeniu w przypadku dużych korporacji. Wielkie firmy bardzo często przyjmują zgłoszenia chętnych do pracy jedynie w formie elektronicznej i przyniesienie takiego dokumentu w formie papierowej mija się z celem.

Jednak zupełnie inaczej sprawa wygląda w mniejszych firmach, bądź miejscach takich jak bary, restauracje, sklepy i różne bardziej prywatne miejsca. Osobiste roznoszenie CV może sprawdzić się zarówno podczas szukania pracy ogólnie jak i podczas szukania konkretnej posady. Załóżmy, iż osoba po studiach, chcąca pracować jako grafik, powinna przygotować swoje CV, portfolio, zrobić listę interesujących ją miejsc pracy i zacząć osobiście odwiedzać ich siedziby.

Warto jednak przygotować się wizualnie i nastawić na możliwość odbycia od razu rozmowy kwalifikacyjnej. Będąc w konkretnej firmie, dobrym pomysłem będzie poproszenie o możliwość krótkiej rozmowy z potencjalnym pracodawcą, przedstawienie się, prośba o rozpatrzenie naszej kandydatury jeśli nie teraz, to w przyszłości.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca przeprowadzi z nami rozmowę, a wtedy dobrze byłoby wywrzeć na nim jak najlepsze wrażenie. To da nam niemal pewność, że szukając pracownika zapadniemy mu w pamięć i będziemy pierwszą osobą, którą weźmie pod uwagę spośród dziesiątek chętnych, którzy wysłali mu swoje CV. Jest to z całą pewnością niekonwencjonalne i odważne podejście, mogące w wielu miejscach zaprocentować.

Niestety, taki sposób działania jest dobrym narzędziem dla osób pewnych siebie, potrafiących „sprzedać” swoją osobę. Ktoś pozbawiony pewności siebie, bez umiejętności interpersonalnych, może wręcz zaszkodzić sobie takim spotkaniem. Sprawiając złe wrażenie spowoduje zniechęcenie pracodawcy do siebie.

Własnoręcznie i osobiste roznoszenie CV jest mieczem obosiecznym. W zależności od jakości naszych umiejętności przedstawienia siebie, możemy sobie pomóc jak i zaszkodzić. Jeżeli posiadasz duże pokłady pewności siebie, jesteś przebojowy i pewny swoich umiejętności, jeśli umiałbyś je również zaprezentować od ręki – jest to droga dla ciebie. Do odważnych świat należy i czasami drzwi do kariery trzeba sobie wyważyć butem.

Related Articles

Dodaj komentarz