Fotowoltaika to słowo, które w ostatnich latach słyszymy bardzo często. Jest popularne zarówno w przekazach medialnych, reklamach, ale także rozmowach towarzyskich. Jak dokładnie definiujemy to pojęcie i w jakim celu wykorzystać fotowoltaikę, jeśli jesteś osobą prywatną? Przeczytaj niniejszy artykuł do końca, aby poznać szczegóły.
Co to jest fotowoltaika?
Aby zdefiniować, czym jest fotowoltaika, potrzebujemy przenieść się na moment do świata nauki i technologii, ponieważ pojęcie to jest ściśle związane z inżynierią elektryczną. Oznacza bowiem dziedzinę, która zajmuje się przetwarzaniem promieni słonecznych na prąd. Dzieje się to dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, skąd zaczerpnięta została powszechnie stosowana nazwa. W rozumieniu potocznym fotowoltaika to po prostu panele słoneczne zaimplementowane na dachach domów lub specjalnych farmach. Mówimy wówczas np.: „Marek zainstalował fotowoltaikę 2 lata temu” lub „firma XYZ stosuje fotowoltaikę w procesie produkcji”.
Do czego wykorzystywana jest fotowoltaika?
No dobrze, wiemy już czym mniej więcej fotowoltaika jest. Poznaliśmy zarówno naukowe jak i potoczne rozumienie tego słowa. Do czego zatem najczęściej wykorzystuje się tę technologię? Chodzi oczywiście o pozyskiwanie tańszej energii elektrycznej na własne potrzeby. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji, z której schematem zapoznasz się w kolejnym akapicie.
Jak więc działa fotowoltaika? Po pierwsze, aby korzystać z dobrodziejstw płynących z tej innowacji musisz zakupić ogniwa fotowoltaiczne, które powszechnie zwane są panelami. Te elementy należy podpiąć razem, aby stworzyć tzw. moduł fotowoltaiczny. Na niższym poziomie konieczne jest natomiast zainstalowanie falownika, czyli urządzenia zmieniającego pąd stały (płynący z paneli) na prąd zmienny (potrzebny do zasilania poszczególnych sprzętów domowych). Ostatnim niezbędnym elementem jest licznik dwukierunkowy, dzięki któremu łatwo mierzony jest zarówno Twój pobór prądu z sieci, jak i ilość energii, którą Ty przesyłasz dalej, w dni, gdy produkujesz więcej, niż możesz wykorzystać.
Cały sens fotowoltaiki leży w ostatnim punkcie. Chodzi bowiem o to, aby zaopatrzać się samodzielnie w jak największą ilość prądu (obniżając tym samym rachunki za energię pobieraną od dystrybutora), a nawet wysłanie nadwyżki do centrali. Jeśli wyprodukujemy więcej prądu niż potrzebujemy, elektrownia niejako odkupi energię od nas. Fotowoltaika to zatem duża oszczędność, ale także proekologiczna innowacja.
Kiedy fotowoltaika się opłaca?
Jeśli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, z pewnością interesuje Cię to, czy w przypadku Twojego gospodarstwa domowego ta innowacja jest opłacalna. Ostatecznie panele są sporym wydatkiem i nie każdy może pozwolić sobie na to od ręki. Jak policzyć stopę zwrotu fotowoltaiki?
Przystępując do obliczeń musisz wiedzieć, ile prądu zużywa Twoje gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca oraz roku. Kolejno należy przemnożyć obie wartości przez aktualną cenę energii. Otrzymujemy tym samym sumę naszych dotychczasowych lub/i prognozowanych rachunków za prąd. W drugim kroku należy obliczyć natomiast jaki jest całkowity koszt budowy instalacji oraz doliczyć do tego stopień autokonsumpcji oraz przewidywany poziom energii odbieranej z sieci po zaimplementowaniu paneli.
Jeśli przeprowadzone obliczenia wykażą, iż w ciągu najbliższych kilku lat obniżka rachunków za prąd będzie stanowić niejako zwrot pierwotnego kosztu inwestycji w panele, możemy z czystym sumieniem podjąć decyzję o ich montażu. Dodatkowo musimy być świadomi także tego, iż inwestując w ogniwa fotowoltaiczne przyczyniamy się do zielonej rewolucji, bo stawiamy na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika to bez dwóch zdań jedna z najszerzej i najchętniej wykorzystywanych technologii proekologicznych, co może mieć bezpośrednie przełożenie na jakość życia ludzi w przyszłości. Sprawdź, czy fotowoltaika w Twoim domu się opłaca i korzystaj z zielonej energii już teraz.