Giełda czy kantor kryptowalut – co jest lepsze?

Giełda czy kantor kryptowalut – co jest lepsze?

Giełdy kryptowalut są bardzo popularne wśród użytkowników korzystających z cyfrowych pieniędzy. Wynika to z faktu, że nie wszędzie można płacić bitcoinem, eterem lub innymi kryptowalutami, ale można kupić dowolny produkt lub usługę, wymieniając je z góry na fiat (tradycyjne pieniądze czyli tzw. waluty fiducjarne). W tym artykule, będziemy mówić o szczególnych cechach pracy z kantorami i giełdami działającymi na rynku kryptowalutowym.

Kantor BItcoin’a i pozostałych kryptowalut to wyspecjalizowany serwis świadczący usługi wymiany dla różnych systemów płatniczych (w tym walut cyfrowych). Każdy serwis transakcyjny pobiera opłatę za swoje usługi i wystawia własne kursy wymiany dla kryptowalut (na podstawie kursów walut).

Kiedy pojawia się potrzeba kupna lub sprzedaży kryptowaluty, pojawia się pytanie, czy wybrać giełdę, czy kantor kryptowalutowy. Rozważ zalety i wady obu opcji wymiany, aby zobaczyć, która z nich jest lepsza.

Wady i zalety kantorów kryptowalutowych

Aby kupić/sprzedać kryptowaluty za pośrednictwem specjalnego kantoru, należy zarejestrować się na jego stronie internetowej, wybrać dwie waluty (tę, którą chcemy oddać i tę, którą chcemy kupić w zamian), określić kwotę, utworzyć i wypełnić wniosek – a wymiana zostanie dokonana. Przyjrzyjmy się teraz cechom charakterystycznym kantorów kryptowalut.

Zalety kantorów krypto

 • Łatwe w użyciu;
 • Niektóre kantory nie wymagają rejestracji;
 • Prowizje za wymianę niższe niż w bankach;
 • Nie musisz płacić prowizji za wpłaty i wypłaty środków – opłata pobierana jest tylko za samą giełdę.

Wady kantorów krypto

 • Wymiana trwa dość długo (od 5 do 20 minut). W wielu kantorach transakcje przeprowadzane są ręcznie, nie ma trybu automatycznego;
 • Ograniczony zestaw kryptowalut dostępnych do wymiany.

Kantory kryptowalut są odpowiednie dla tych, którzy chcą szybko kupić/sprzedać kryptowalutę i nie zamierzają tego robić zbyt często.

Wady i zalety giełd kryptowalutowych

Giełdy kryptowalut oferują szerszy zakres funkcji niż zwykłe giełdy. Za pośrednictwem giełd można nie tylko kupować i sprzedawać kryptowaluty, ale także przechowywać je w specjalnych portfelach. Przyjrzyjmy się głównym cechom giełd kryptowalutowych.

Zalety wymiany na giełdzie

 • Tryb automatyczny i wysoki kurs wymiany – transakcje realizowane są błyskawicznie, co jest dużym plusem, biorąc pod uwagę dużą zmienność kryptowalut;
 • Niska prowizja;
 • Wyższy poziom niezawodności i bezpieczeństwa w porównaniu do kantorów.

Wady wymiany na giełdzie

 • Wysoka prowizja za wpłatę i wypłatę środków;
 • Bardziej złożony mechanizm zarządzania Twoimi środkami w porównaniu do kantorów;
 • Aby zapłacić środkami z karty bankowej lub bankowości internetowej, musisz przejść weryfikację (procedura może potrwać kilka dni).

Wskazówka: Kiedy potrzebujesz szybko wymienić kryptowalutę, lepiej skorzystać z kantorów krypto, które znajdują się na stronach monitorujących rynek. A jeśli zależy Ci na czasie i potrzebny jest korzystniejszy kurs, to prawdopodobnie giełda będzie lepszą formą wymiany.

Giełdy kryptowalut są bardziej odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników – tych, którzy planują częstą wymianę kryptowalut oraz rzadko wpłacają i wypłacają środki z giełdy.

Related Articles

Dodaj komentarz