Rzeczoznawca majątkowy a transakcje na rynku nieruchomości

Rzeczoznawca majątkowy a transakcje na rynku nieruchomości

Sprzedaż lub zakup nieruchomości to ważna, a nawet wręcz życiowa decyzja – oczywiste jest zatem, że każdy, kto stoi przed perspektywą takiej transakcji, stara się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Współpraca z rzeczoznawcą majątkowym może bardzo ułatwić sprawne i uczciwe sprzedanie lub zakupienie nieruchomości. Co warto wiedzieć przed nawiązaniem współpracy z takim specjalistą?

Rzeczoznawca majątkowy – zawód z uprawnieniami

Aby zacząć pracę w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego, kandydat musi spełnić wiele restrykcyjnych warunków, jak również posiadać odpowiednie wykształcenie związane z wyceną nieruchomości. Nawiązując współpracę z rzeczoznawcą do sporządzenia operatu szacunkowego, czyli profesjonalnej wyceny nieruchomości, możemy mieć zatem pewność, że osoba na takim stanowisku ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tej pracy.

Dobry rzeczoznawca majątkowy doskonale zna lokalny rynek nieruchomości i realia, jakie nim rządzą, podczas dokonywania wyceny bierze pod uwagę bardzo zróżnicowane czynniki, dzięki czemu sporządzony operat szacunkowy jest dokumentem niezwykle kompleksowym i bardzo pomaga przy sprzedaży, kupnie, a nawet wynajęciu nieruchomości.

Kiedy warto współpracować z rzeczoznawcą majątkowym?

Specjalista od wyceny nieruchomości bardzo przydaje się w sytuacji, gdy chcemy sprzedać dom, mieszkanie, lokal użytkowy lub działkę. Dotyczy to zwłaszcza tych przypadków, gdy sprzedawana nieruchomość jest nietypowa i trudno ją porównywać z innymi ofertami w okolicy, ponieważ żadna nie jest do niej podobna. W takiej sytuacji amatorska wycena może nie być korzystna dla sprzedającego – jeśli będzie zbyt niska, nieruchomość zostanie sprzedana szybko, ale poniżej wartości, jeśli zbyt wysoka – ogłoszenie będzie czekało miesiącami, zanim ktoś się nim zainteresuje. Rzeczoznawca majątkowy jest w stanie określić aktualną wartość nieruchomości, a tym samym przedstawić możliwości sprzedania jej na lokalnym lub regionalnym rynku.

Należy dodać, że współpraca z rzeczoznawcą to dobry pomysł nie tylko w przypadku sprzedaży, ale również kupna nieruchomości. Współpraca z takim specjalistą pozwoli ocenić, czy interesujące klienta mieszkanie, dom lub działka rzeczywiście są warte podanej ceny. Operat szacunkowy może stanowić mocny argument w negocjacji ze sprzedawcą.

Jak szukać rzeczoznawcy majątkowego?

Najrozsądniej szukać doświadczonego rzeczoznawcy w okolicy, w której znajduje się wyceniana nieruchomość – taki specjalista będzie na bieżąco z cenami podobnych nieruchomości w regionie, co jest nieodzowne dla sporządzenia poprawnej i rzetelnej wyceny. Osoby ze Śląska, którym potrzebna jest specjalistyczna wycena nieruchomości, mogą skorzystać z oferty pani Barbary Włodarczyk, która jest rzeczoznawcą nieruchomości z Jaworzna i działa na terenie całego województwa: http://www.wycenawlodarczyk.pl/. Doświadczony rzeczoznawca majątkowy może znacząco przyczynić się do wskazania warunków korzystnej sprzedaży nieruchomości lub wynegocjowania lepszej ceny na planowany zakup domu, czy też mieszkania. Warto zainwestować w taką współpracę, ponieważ jej owoce mogą przynieść klientowi znaczący zysk.

Related Articles

Dodaj komentarz