1. Sprawdź swój dom
Kiedy dom jest pusty, dokładnie go sprawdź i napraw główne problemy. Zajmij się potencjalnymi problemami, takimi jak przeciekający dach, urwane lub zatkane rynny, pęknięcia podjazdu, nieszczelne krany lub rury, gniazdka elektryczne i przepalone żarówki. Sprawdź także podłogi, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.
2. Pomyśl o bezpieczeństwie
Najemcy poczują się bardziej swobodnie, jeśli będą mieli bezpieczne miejsce do życia. Jeśli wynajmujesz część domu, zabezpiecz i oddziel strefę wynajmu od reszty domu. Upewnij się, że czujniki dymu są w dobrym stanie. Wyposaż kuchnię i każde piętro domu w gaśnicę.
3. Posprzątaj
Nic nie odstraszy potencjalnego najemcy bardziej niż brudne miejsce. Umyj podłogi, okna i rolety. Wypierz dywany, aby usunąć plamy. Pomaluj ściany neutralnym kolorem, aby pokoje wyglądały na czystsze i jaśniejsze.
4. Oceń swoje meble i urządzenia
Czystość dotyczy również mebli i urządzeń. Jeśli masz cenne meble lub wyposażenie i nie chcesz, aby zostały skradzione lub uszkodzone, usuń je. Jeśli zapewniasz umeblowany dom, upewnij się, że wszystko, co zapewniasz, jest sprawne.
Jeśli dostarczasz urządzenia, upewnij się, że są czyste wewnątrz i na zewnątrz. Należy pamiętać, że wynajęcie domu z urządzeniami, takimi jak pralka czy zmywarka może podnieść cenę wynajmu, ale może kosztować, jeśli urządzenia wymagają częstych napraw lub konserwacji.
5. Ustal, jak zarządzać wynajmem domu
Jeśli planujesz samodzielnie zarządzać wynajmem, zabezpiecz dokument legalnej umowy najmu, z którego będziesz mógł korzystać dla siebie i najemcy. Jeśli nie zamierzasz samodzielnie zarządzać domem, daj sobie czas na znalezienie renomowanej firmy zarządzającej nieruchomościami.
Firmy zarządzające nieruchomościami zazwyczaj pobierają opłatę wynoszącą od kilku do kilkunastu procent miesięcznego czynszu za swoje usługi, ale będą sprawdzać potencjalnych najemców, zarządzać naprawami, pobierać czynsz, obsługiwać płatności i w razie potrzeby zajmować się eksmisjami.
6. Powiadom swoje towarzystwa hipoteczne i ubezpieczeniowe
Ważne jest, aby skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i hipoteczną, aby poinformować ich, że nie będziesz mieszkać w domu. Twoja firma hipoteczna ma pewne prawa do domu w celu ochrony swoich interesów bezpieczeństwa. Po powiadomieniu posiadacza kredytu hipotecznego o zamiarze wynajmu domu może być konieczne spełnienie określonych wymagań dotyczących hipoteki jako właściciela.
Powinieneś zmienić polisę ubezpieczeniową domu na polisę ubezpieczeniową właściciela nieruchomości, aby pokryć wszelkie straty wynikające z zaniedbania najemcy, klęsk żywiołowych, pożaru lub szkód spowodowanych przez wodę.
7. Określ wartość rynkową
Gdy dom będzie gotowy do wynajęcia, oblicz miesięczne koszty i oceń porównywalne nieruchomości do wynajęcia w okolicy, aby ustalić cenę katalogową. Publikując reklamę do wynajęcia, musisz wyróżnić pożądane funkcje, które pomogą sprzedać nieruchomość potencjalnym najemcom. Zwróć uwagę na porę roku, która jest bardziej atrakcyjna dla najemców.
8. Sprawdź potencjalnych najemców
Po zidentyfikowaniu potencjalnego najemcy do wynajęcia domu, poproś go o wypełnienie wniosku zawierającego imię i nazwisko, pracodawcę, poprzednich właścicieli i referencje. Warto również zanotować ich numer ubezpieczenia społecznego i uzyskać podpisane upoważnienie do sprawdzania ich raportów kredytowych i historii kryminalnej. Pamiętaj o prawach właściciela i najemcy, które różnią się w zależności od regionu, ale prawnie regulują uczciwe traktowanie.
Wynajem domu lub mieszkania może być atrakcyjnym sposobem na zwiększenie dochodów i zysków z miejsca, w którym jeszcze nie chcesz się rozstać – jeśli odpowiednio spełnisz rolę właściciela, korzystając z tych wskazówek, aby przygotować swój dom na wynajem.