Czysta woda w basenie – jakie ma znaczenie?

Czysta woda w basenie – jakie ma znaczenie?

Osoby, które korzystają z pływalni publicznych i przydomowych basenów instalowanych np. w ogrodzie powinny zwrócić szczególną uwagę na stan czystości wody w takim zbiorniku. Wynika to nie tylko z estetycznej potrzeby kąpania się w przejrzystej wodzie, ale przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Woda zanieczyszczona i utrzymywana bez odpowiedniego uzdatniania może prowadzić do pojawiania się na skórze różne rodzaju uczuleń alergicznych i stanów chorobowych, dlatego warto zwracać uwagę na to, do jakiego basenu się wchodzi i czy stojąca w nim woda jest czysta. Od czego zacząć?

Jak ocenić czystość wody w basenie?

Ocena czystości wody w basenach nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Niezwykle trudno jest ją ocenić po prostu „na oko”, bez specjalistycznego pobierania próbek wody i badania ich w laboratoriach. Większość osób zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dany basen jest oczyszczany, ale zawsze warto o to zapytać. Jeśli czystość wody już na pierwszy rzut oka budzi zastrzeżenie dobrym pytaniem do obsługi basenu będzie to ukierunkowane na tzw. filtry basenowe. Czy obiekt jest w nie wyposażony? Czy działają sprawnie?

Tego rodzaju obawy wygłoszone w kierunku obsługi mogą zadziałać motywująco do sprawdzenia filtrów i ich uruchomienia czy przeczyszczenia. Sam filtry basenowe dostępne są w specjalistycznych sklepach np. https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/, które mają szeroki wybór różnych pomp filtrujących wodę i tym samym zapewniających jej stały, świeży obieg nawet w zbiornikach zamkniętych. Tego typu filtry skutecznie oczyszczają też taflę wody z większych zanieczyszczeń.

Sposoby na krystaliczną wodę w przydomowych zbiornikach rekreacyjnych

Poza filtrami basenowymi duże znaczenie dla czystości wody ma również użycie w zbiornikach popularnego chloru. Mimo, iż jego nieprzyjemny zapach zwykle może drażnić zmysły, to chlor pełni w basenie szczególnie ważną rolę. To właśnie on jest dzisiaj najskuteczniejszym środkiem wspomagającym dezynfekowanie wody w basenie na poziomie, którego nie widać gołym okiem. Maszyny chlorowe, o których można się dowiedzieć więcej tutaj: https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ efektywnie i szybki zabijają mnożące się na powierzchni wody i w jej komórkach bakterie oraz drobnoustroje. Te niewidzialne „szkodniki” są często o wiele groźniejsze dla ludzkiego zdrowia niż zabrudzenia w postaci kurzu, pyłu czy nanoszonych do basenu liści.

Drobnoustroje mogą wywoływać szereg powikłań skórnych, uczuleń, świądów i wpływać negatywnie na płuca, dlatego basen chlorowany zawsze będzie o wiele bezpieczniejszy do kąpieli niż ten, w którym chloru nie używa się wcale. Dodatkowo wielu właścicieli basenów poza zastosowaniem w nich odpowiednich filtrów piaskowych i maszyn do chlorowania dba o czystość wody poprzez ręczne wybieranie z niej różnych nanosów. Używa się do tego specjalnych siatek na teleskopowej rączce oraz systemów automatycznych, które przypominają odkurzacze i przesuwane są po ściankach baseny zdejmujących z nich ewentualne glony i zabrudzenia.

Related Articles

Dodaj komentarz