Nie ma jednego schematu, którym mogłaby posłużyć się absolutnie każda osoba chcąca utworzyć własne CV. Wszyscy posiadamy inne doświadczenia, cechy i cele. Każdy zaś wymaga podkreślenia i wyróżnienia innych zalet i umiejętności.
Niezależnie od treści, która wypełni CV, każdy taki dokument powinien zawierać pewne niezbędne punkty. Pierwszym z nich są dane osobowe w których musimy zawrzeć nasze imię i nazwisko, telefon kontaktowy i adres e-mail. Elektroniczny adres korespondencyjny powinien wyglądać poważnie i nie zawierać w sobie dziwnych nazw i określeń, które mogą wzbudzić w potencjalnym pracodawcy niesmak, czy poczucie braku adekwatności. Skrzynkę pocztową również lepiej posiadać w poważnym serwisie, na neutralnie brzmiącej domenie. Następny punkt to wykształcenie. Należy pamiętać, by ukończone przez siebie szkoły i uczelnie wpisywać w odwrotnej chronologii, czyli najwyżej winny być te, które skończyliśmy jako ostatnie. Aplikując do konkretnych firm, pominąć możemy szkoły, które nie mają związku z kierunkiem związanym z przyszła pracą. Następnym niezbędnym i zarazem kluczowym dla stałych bywalców rynku pracy elementem w CV jest doświadczenie zawodowe. Osoby o niewielkim doświadczeniu mogą wpisać w to miejsce informacje o odbytych stażach i praktykach, zaś te o dużym doświadczeniu powinny wybrać te pozycje, które mają związek z przyszłą pracą. Na nic zda się informacja, że osoba chcąca zostać kierownikiem działu informatycznego, pracowała 3 miesiące jako barman. Jeśli jednak tworzyłoby to zbyt dużą lukę czasową w historii pracy, możemy umieścić i takie tymczasowe zajęcia, aby nie sprawiać wrażenia człowieka niemogącego przez długi czas znaleźć zajęcia.
Choć nie są niezbędne, to warto w CV umieścić również umiejętności i zainteresowania. Oba te punkty mogą działać na naszą korzyść i stać się elementem, który zaważy na naszym zatrudnieniu. Może okazać się, iż potencjalny szef podziela nasze pasje, lub po prostu będziemy dobrze pasować do zespołu. Pamiętajmy jednak by nie chwalić się umiejętnościami, których tak naprawdę nie posiadamy.
Można powiedzieć, że każde CV musi składać się z pewnych niezastąpionych elementów na które składają się dane osobowe, wykształcenie i zdobyte doświadczenie. Poza standardowymi punktami możemy dołożyć również umiejętności, zainteresowania, czy osiągnięcia, którymi warto się pochwalić. Ostatecznie jednak najważniejszym jest, by nie tworzyć jednego gotowca pod wszystkie stanowiska na które aplikujemy. Drobne edycje i poprawki pod konkretnych pracodawców to bardzo ważna praktyka.