Pluskwy w domu to poważny problem. Chociaż nie roznoszą chorób ani nie powodują poważnych zniszczeń, żerują przecież na naszych ciałach. Dla wielu osób już sama świadomość, że kiedy śpią, maleńkie pasożyty żywią się ich krwią, jest wystarczająco odrażająca, aby zaciekle zwalczać pluskwy. Tymczasem skuteczne odpluskwianie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Jak pluskwy dostają się do domu?
Zacznijmy jednak od początku, czyli do wyjaśnienia, w jaki sposób pluskwy dostają się do domu czy mieszkania? Otóż w większości przypadków insekty te przynosimy sami z zapluskwionych miejsc. Poza tym często przedostają się one od sąsiadów, którzy mają problemy z tymi pasożytami. Tak właśnie najczęściej bywa w kamienicach i blokach.
Chociaż pluskwy żerują nocami, więc za dnia trudno spotkać je poza kryjówkami, to jednak w sytuacji, gdy populacja jest już naprawdę ogromna, zmuszone głodem insekty poszukują pożywienia również w ciągu dnia. Rozpoczynają eksplorację coraz większych obszarów i właśnie w taki sposób przedostają się do naszych mieszkań w skrajnych przypadkach wędrując po elewacji, przechodząc szparą pod wejściowymi drzwiami, pionem wentylacyjnym itd.
Co zrobić, żeby nie przenieść pluskiew?
Wspomnieliśmy jednak, że często pluskwy do domu przenosimy sami. Większość osób myśli, że dzieje się to w wyniku nocowania w zapluskwionym pokoju hotelowym i to rzeczywiście jest prawda. Oprócz tego, że podczas takiej nocy możemy paść ofiarą pasożytów, to jeszcze pojedyncze osobniki mogą przypadkiem ukryć się w naszym bagażu.
Jednakże nie potrzeba spędzić całej nocy w pokoju z pluskwami, aby przenieść je do domu. Wystarczy bowiem nawet krótka podróż zapluskwionym autobusem czy pociągiem, żeby insekty trafiły na nasze ubrania lub do bagażu, a stamtąd do mieszkania. Dlatego, aby nie przenieść pluskiew, nie wystarczy tylko sprawdzać pod kątem ich obecności hotelowych pokoi. Taką inspekcję warto również regularnie przeprowadzać we własnym mieszkaniu zwłaszcza wtedy, gdy często podróżujemy komunikacją publiczną.
Ocet na pluskwy i inne domowe metody
W internecie znajdziesz wiele amatorskich sposobów na pluskwy, w tym oczywiście radę, aby powierzchnie mebli przecierać octem, którego te pasożyty podobno nie znoszą. Prawda jest taka, że ani ocet na pluskwy, ani żadna inna amatorska metoda z internetu nie usuwa tych insektów. Większość z tych sposobów posiada jedynie wątpliwe działanie odstraszające, więc w najlepszym wypadku nadaje się tylko do profilaktyki. Zwykle jednak jest w ogóle nieskuteczna.
Pamiętaj, że pluskwy żywią się wyłącznie krwią ssaków, więc nie zwalczysz ich środkami o działaniu żołądkowym. Poza tym mogą przeżyć nawet w sterylnym pomieszczeniu pod warunkiem, że będą miały dostęp do żywiciela. Pozostają niewrażliwe praktycznie na wszystkie substancje odstraszające i na pewno nie uciekną z Twojego mieszkania, jeśli tylko regularnie Ty lub ktoś inny w nim nocuje. Dlatego, gdy chcesz się ich pozbyć tych insektów, musisz je dokładnie wytępić.
Jak skutecznie pozbyć się pluskiew domowych?
Problem pluskiew domowych skutecznie rozwiązuje wyłącznie profesjonalna dezynsekcja. Najczęściej stosuje się zamgławianie ULV na pluskwy, rzadziej oprysk przeciwko tym insektom. W obu tych metodach kluczem do sukcesu jest użycie środka owadobójczego o działaniu kontaktowo-żołądkowym, przy czym najlepiej stosować mieszaninę kilku różnych substancji czynnych, aby zminimalizować ryzyko uodpornienia się pluskiew na jeden insektycyd.
Po aplikacji środka owadobójczego w postaci zimnej mgły, na powierzchniach ścian i wyposażenia tworzą się mikrokapsułki z insektycydem. Można zobaczyć je dopiero pod mikroskopem, ale skutecznie zabezpieczają pomieszczenia nawet na kilka tygodni. Żerujące pluskwy rozrywają mikrokapsułki i wchodzą w kontakt z preparatem, który skutecznie je unieszkodliwia.
Jak raz na zawsze pozbyć się pluskiew?
Jeżeli jednak chcesz raz na zawsze pozbyć się pluskiew, musisz profesjonalne odpluskwianie powtórzyć. W terminie od 15 do 21 dni po pierwszej wizycie technika DDD trzeba przeprowadzić drugie uderzenie. Jedynie w ten sposób zniszczysz również te osobniki, które podczas pierwszego zabiegu znajdowały się jeszcze w jajach lub w postaci larwalnej. Bez drugiego odpluskwiania problem pluskiew powróci szybciej, niż się spodziewasz.
Podsumowując, jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się pluskiew, zapomnij o domowych, amatorskich sposobach i poradach z internetu. Postaw na sprawdzone, bezpieczne odpluskwianie i od razu zaplanuj termin drugiego zabiegu. Tylko w ten sposób szybko, a więc i tanio na dobre pozbędziesz się pluskiew. Zobacz również: https://dezpro.pl/zagrozenia-wynikajace-z-braku-dezynsekcji-co-moze-sie-stac-jesli-zlekcewazymy-insekty-w-naszym-otoczeniu/