Żelazna pozycja na trudny czas – Pharmindex 2021

Żelazna pozycja na trudny czas – Pharmindex 2021

Pharmindex 2021 to pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdej osoby, która chce wiedzieć, w jaki sposób może wyleczyć różne problemy. Z pewnością nie raz każdy był w sytuacji, gdy nie miał pewności, czy lek, który znajduje się w domowej apteczce może być skuteczny na konkretną przypadłość. Często sytuacja jest odwrotna – w aptece nie ma leku przepisanego przez lekarza i trzeba możliwie szybko znaleźć inny lek, który zawiera tę samą substancję aktywną. Wtedy właśnie przydatna staje się pozycja, jaką jest Pharmindex 2021. Przyjrzyjmy się wspólnie pozycjom, które na liście najpopularniejszych i najważniejszych leków zajmują czołowe pozycje.

Co sprawia, że lek zawarty w Pharmindex 2021 jest ważniejszy, niż inne?

Kiedy mówimy o najważniejszych i najpopularniejszych lekach, warto spojrzeć na ten problem nie tylko jako myślenie o jednym leku, który leczy jeden rodzaj pacjenta, ale o tym, jak lek zmienił cały przemysł farmaceutyczny i praktykę medyczną. Dwie rzeczy sprawiają, że lek jest ważny:

  • po pierwsze – lek jest lub był używany w leczeniu dużej liczby osób z różnymi problemami,
  • po drugie – lek wytyczał drogę, pokazując, że można leczyć chorobę.

Które leki z Pharmindex 2021 są najważniejsze?

1) Penicylina: pierwsza na wszystkich listach

Na szczycie listy znajduje się penicylina – jako pierwszy antybiotyk wskazywał drogę do leczenia chorób bakteryjnych. Bez penicyliny 75% żyjących obecnie ludzi nie byłoby żywych, ponieważ ich rodzice lub dziadkowie ulegliby infekcjom. Wpływ tego leku na współczesną medycynę absolutnie oszałamiający.

Żaden inny lek nie zmienił świata w taki sposób. Ten lek wprowadził świat medyczny (i nie tylko) na zupełnie inny poziom. Przed wynalezieniem penicyliny, jeśli doszło do poważnej infekcji – następowała śmierć. Jak na ironię, nieostrożne stosowanie penicyliny – i wielu innych leków, które pojawiły się po niej – pozwala zarazkom rozwinąć oporność. To wyścig – a toczące nas choroby nadrabiają zaległości. Niestety – jest też wynikające stąd zagrożenie. Ciągle wymyślamy nowsze i silniejsze antybiotyki, a jednak już przestaliśmy reagować na podstawowe.

2) Insulina: pierwsza terapia hormonalna

Pacjenci z zaawansowaną cukrzycą nie mogą wykorzystywać energii zgromadzonej w ich ciele. Bez względu na to, ile jedzą, umierają z głodu. Czemu? Ich ciała przestają wytwarzać hormon zwany insuliną, potrzebny do przekształcenia cukru w ​​energię.

Cukrzyca była kiedyś znana jako „choroba cukrowa”. Jedynym leczeniem było zapewnienie pacjentom diety prawie głodowej. Dostawali tylko tyle jedzenia, ile mogli zmetabolizować. Niestety – wkrótce umierali.

Kanadyjscy naukowcy Frederick Grant Banting, MD i Charles Best, wówczas doktorant, po raz pierwszy zidentyfikowali insulinę w 1921 roku. W 1922 roku kanadyjski pacjent otrzymał pierwszą skuteczną terapię insuliną wyekstrahowaną ze zwierzęcia. Popyt na nowe cudowne leczenie szybko przewyższył podaż, ale firmy farmaceutyczne wkrótce zwiększyły produkcję. Insulina może całkowicie zmienić życie pacjentów z cukrzycą. Jeśli przyjrzeć się temu, co było dostępne dla osób, które chorowały na cukrzycę przed wynalezieniem insuliną, te diety były po prostu okropne. Osoby z cukrzycą nie mogły żyć zbyt długo. Insulina jest doskonałym przykładem tego, co można osiągnąć w zakresie współpracy między przemysłem i badaniami przeprowadzanymi w klinikach akademickich. Insulina okazała się hormonem. Można śmiało powiedzieć, że jest praprzodkiem wszystkich innych terapii hormonalnych.

3) Szczepionka przeciwko ospie, szczepionka przeciw polio

Szczepionki tak naprawdę nie są lekami. Eksperci przekonują jednak, że należy wziąć pod uwagę profilaktykę. I niewiele leków zapobiegawczych miało wpływ na ospę i polio.

Ospa jest przez niemal powszechne uznanie jedną z najstraszniejszych plag ludzkości. Dzięki szczepieniu, które swoją nazwę wzięło od zastosowanego w szczepionce wirusa krowianki krowianki, ospa jest pierwszą chorobą wymazaną z powierzchni ziemi. (To, że jej kultury nadal istnieją w laboratoriach, to inna historia).

Polio (choroba Heinego-Medina) ma szansę stać się drugą chorobą, którą uda się wyeliminować. Dzięki powszechnemu szczepieniu trudno sobie teraz przypomnieć, jak przerażające było kiedyś polio.

Related Articles

Dodaj komentarz