Współczesne formy zakupów oraz ich wady i zalety

Współczesne formy zakupów oraz ich wady i zalety

Zakupy obecnieZakupy, dla jednych smutny obowiązek, dla innych zaś wyjątkowy rytuał. Temat znany nam od setek lat. Świat jednak zmienia się w zastraszającym tempie. Wraz z nim, zmieniają się formy robienia zakupów. Klasyczny supermarket, nie jest już rozwiązaniem oczywistym, co na pewno każdy zdążył już zauważyć.

Grupy kupującychMożliwości jest wiele. Klasyczny spacer z koszykiem między półkami, miliony produktów, dostępnych za jednym kliknięciem, które odbieramy np. w paczkomacie, czy zakupy z bezpośrednią dostawą do domu, nawet te spożywcze.
Wielu tradycjonalistów, po prostu lubi pospacerować sobie po sklepie. Mamy wtedy możliwość dotknięcia produktu, obejrzenie go z każdej strony, jak również szybki small talk z naszą ulubioną ekspedientką. Coraz więcej osób, zwłaszcza z młodego pokolenia, woli jednak przeglądać produkty w internecie, szukając możliwie najniższej ceny, czytając opinie innych użytkowników itp.
Kolejną grupą są pracownicy korporacji, przedsiębiorcy, czy zwyczajnie osoby, dla których czas ma duże znaczenie. Członkowie tej grupy skupiają się na swoim grafiku, planie dnia, nie chcą marnować czasu na stanie w kolejkach, czy oczekiwanie na paczkę. Chcą otrzymać fit obiad, który będą mogli szybko zjeść podczas przerwy, nie tracąc czasu na wizytę w lokalnej restauracji. Takie osoby, korzystają najczęściej z coraz bardziej popularnego systemu zakupów spożywczych, czy nawet całych pakietów kateringowych z bezpośrednią dostawą do klienta, jeszcze w tym samym dniu. W ten sposób zamówić możemy dosłownie wszystko, włącznie z lodami.


Gdzie kupować?


Współczesny świat daje nam wręcz nieograniczone możliwości. Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni oraz inwencji twórczej. Chcesz kupować w inny sposób? Jeśli na rynku brak Ci takiej usługi, nic nie stoi na przeszkodzie, byś to właśnie Ty był/a jej twórcą.
Wracając jednak do dostępnych form, poniżej zestawiamy wady i zalety, tych najczęściej wybieranych:

Zakupy w klasycznym sklepie/markecie:

Plusy:
Możliwość dokładnego obejrzenia produktu
Pomoc i doradztwo sprzedawcy na miejscu
Produkt dostępny natychmiastowo
Możliwość obcowania z innymi ludźmi
Minusy:
Kolejki
Ograniczony asortyment
W większości placówek ograniczone godziny otwarcia

Zakupy przez internet

Plusy:

-Ogromny, nieograniczony wręcz wybór
-Możliwość porównania cen
-Możliwość odesłania towaru w ciągu 14 dni, bez podania przyczyny
Minusy:
-Oczekiwanie na paczkę
-Możliwa niezgodność towaru z opisem
-Brak możliwości obejrzenia/dotknięcia towaru osobiście

Szybkie zakupy internetowe z natychmiastową dostawą

Plusy:
-Dostawa jeszcze tego samego dnia
-Duża oszczędność czasu
-Konkurencyjne ceny
Minusy:
-Brak możliwości oceny produktu przed zakupem
-Ograniczone możliwości zwrotu/wymiany, zwłaszcza w przypadku zakupów spożywczych
-Konieczność planowania zakupów z wyprzedzeniem

Jak widać, wszystko ma swoje wady i zalety. Oczywiście ostateczny wybór, należy do nas. Dla każdego z nas priorytety mogą być inne. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór mamy szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Czy internetowe „zakupy przyszłości” wyprą obecny model? Wbrew wielu założeniom wciąż się na to nie zapowiada. Najlepiej zdefiniuje to jednak upływający czas. A wy jaką formę zakupów lubicie najbardziej ?

Related Articles

Dodaj komentarz