Whisky a bourbon – najważniejsze różnice

Whisky a bourbon – najważniejsze różnice

Dla wielu rozróżnienie poszczególnych rodzajów whisky jest bardzo problematyczne. Nic dziwnego, skoro czasem różnią się od siebie jednym małym szczegółem, który ma prawo wylecieć nam z głowy. Na początku warto więc, zapamiętać główne różnice, a dopiero później zagłębiać się w temat bardziej szczegółowo. W tym artykule przybliżymy różnice między whisky a bourbonem.

Whisky a bourbon – co warto zapamiętać

Przede wszystkim, whisky to nie to samo co whiskey! Ojczyzną whisky jest Szkocja, a whiskey – Irlandia. Whisky produkowana jest w głównej mierze ze słodu jęczmiennego. Szkoci poszli o krok dalej, tworząc jej dwa rodzaje: single malt oraz blended. Single malt, jak sama nazwa wskazuje mówi nam o użyciu jednego słodu, zaś blended mówi o mieszance różnych zbóż. Leżakowanie whisky trwa 3 lata, a proces destylacji powtarzany jest 2 razy.

Bourbon pochodzi z Ameryki. Do jego produkcji wykorzystuje się ogromną ilość kukurydzy. Przyjmuje się, że powinno to być od 51% do nawet 79%. Amerykanie musieli sięgnąć po alternatywne rozwiązania, ponieważ uprawy jęczmienia nie chciały przyjąć się tak dobrze jak kukurydzy. Charakterystyczną rzeczą dla bourbonu, jest fakt iż destyluje się go tylko raz, a leżakowanie odbywa się w dębowych beczkach przez minimum 2 lata.

Whisky a bourbon – charakterystyka smaków

Whisky ze Szkocji, posiada charakterystyczny ziemisty posmak. Jest on wynikiem procesu wędzenia słodu jęczmiennego z którego powstaje trunek. Szkocka whisky leżakuje w dębowych beczkach, które również dodają jej wielu walorów smakowych.

Bourbon jest alkoholem, który posiada ściśle określone zasady, mówiące o tym, że w procesie tworzenia, nie można dodawać do niego żadnych sztucznych barwników czy aromatów. Swój znany na całym świecie słodki smak zawdzięcza głównie kukurydzy, ale i nutom wanilii. Beczki w których leżakuje bourbon są opalane od środka, co nadaje mu dymny posmak.

Na stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska znajdziemy szczegółowy opis każdego z poszczególnych trunków. Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie – jakie różnice są między whisky a bourbonem?

Related Articles

Dodaj komentarz