Stylowe żaluzje drewniane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Stylowe żaluzje drewniane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Naturalne, drewniane elementy wyposażenia wnętrz zawsze przywołują na myśl tradycyjne, nostalgiczne klimaty. Nie inaczej sprawa się ma, jeśli chodzi o funkcjonalne i zarazem bardzo atrakcyjne żaluzje drewniane. Jest to rodzaj maksymalistycznej osłony okiennej, która w dużej mierze decyduje o charakterze aranżacji. Urządzając mieszkanie trzeba koniecznie mieć to na względzie. Na jakie rodzaje żaluzji drewnianych zwrócić uwagę? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Do jakich stylizacji pasować będą drewniane żaluzje? 

Jaki rodzaj żaluzji drewnianych będzie pasował do Twojego mieszkania?

Funkcjonalne żaluzje drewniane tworzone są na zamówienie i z powodzeniem dostosować je można nawet do okien o niestandardowych wymiarach. Drewniane listwy w żaluzjach dostępne są w różnej szerokości. Wąskie lamele mają 25 mm, a szersze 50 lub 65 mm. Mogą one być podwieszane na drabince sznurkowej lub taśmowej. Ta druga stosowana jest przy lamelach szerszych. Żaluzjami można oczywiście sterować ręcznie. Większość modeli jest również przystosowana do sterowania zdalnego. Mowa jest w tym przypadku zarówno o sterowaniu góra-dół, jak i o manewrowaniu lamelami. Zdalna obsługa żaluzji może stanowić element inteligentnej instalacji domu Smart Home.

Żaluzje drewniane o wąskich listwach 25 mm montuje się do sufitu, do ściany, ale także i do ramy okiennej. Montaż nie jest skomplikowany i często można bez problemów wykonać go samodzielnie. Drewniane żaluzje o szerszych lamelach 50 mm lub 65 mm najczęściej wymagają profesjonalnego montażu do sufitu lub ściany.

Zasada jest prosta. Jeśli planujemy zaaranżować żaluzje drewniane na niedużych oknach to najlepiej sprawdzą się osłony okienne z wąskimi listwami 25 mm. Tym sposobem uzyskamy pożądane wrażenie lekkości. Gdy jesteśmy natomiast posiadaczami sporych przeszkleń to idealnie sprawdzą się wówczas cięższe żaluzje drewniane o szerokich lamelach 65 mm. Pozostawione w pozycji otwartej doskonale doświetlą wnętrze. W pozycji złożonej do góry nie zajmą z kolei dużo miejsca, gdyż szerokich lameli jest w tym przypadku znacznie mniej. Szerokie listwy z powodzeniem można również stosować przy niskim nadprożu okna.

Piękne i praktyczne żaluzje drewniane – długa lista atrybutów

Podstawową zaletą drewnianych żaluzji jest to, że odpowiednie ustawienia listew dają możliwość precyzyjnego regulowania ilości światła przenikającego do wnętrza. Dzięki temu żaluzje możemy w całości podnosić do góry na przykład tylko wówczas, gdy zaistnieje potrzeba umycia szyb. Dodatkowo, drewniane listwy są dość grube i skutecznie chronią pomieszczenie nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także i przed przegrzaniem. Specyficzna budowa żaluzji odpowiedzialna jest jednocześnie za powstanie w pomieszczeniu unikalnego efektu wizualnego i specyficznego, nastrojowego klimatu. 

Listwy oraz osprzęt wysokiej jakości żaluzji drewnianych stworzony jest z wytrzymałego drewna, które zapewnia wieloletnie, komfortowe użytkowanie. Takie osłony okienne to luksusowe produkty, eleganckie i estetycznie wykończone. Aranżacje z udziałem naturalnego drewna roztaczają tę jedyną, niepowtarzalną aurę. Są przytulne, ciepłe i niezwykle pozytywnie wpływają na zmęczoną psychikę. W takich wnętrzach doskonale się odpoczywa.

Klienci mają do wyboru dość szeroki wachlarz kolorystyczny drewnianych żaluzji. Z racji jednak tego, że drewno jest produktem naturalnym mowa jest w tym przypadku najczęściej o stonowanych barwach. Będą to rozmaite odcienie brązu, szarości, ale także czerń i biel. Warto dodać, że montaż żaluzji drewnianych wzbogaca również elewację domu. Tego typu osłony prezentują się zjawiskowo od strony fasady.  

Wbrew pozorom żaluzje drewniane są również bardzo łatwe w codziennej pielęgnacji. Ważna jest jednak regularność. Potrzebna będzie sucha szmatka, czy też specjalna miotełka. Przy większych zabrudzeniach można użyć miękkiej, wilgotnej szmatki, a następnie wytrzeć żaluzje do sucha. Poleca się ponadto stosowanie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji drewna. W przypadku drewnianych żaluzji bezwzględnie należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu ponieważ drewno nie może być poddawane działaniu wilgoci. 

Żaluzje drewniane w stylu boho, botanical i grandmillenial… – tak się dzisiaj mieszka!

Na chwilę zapomnijmy o do niedawna wszędobylskiej stylistyce skandynawskiej, która oczywiście daje drewnianym żaluzjom spore pole do popisu. Pójdźmy o krok dalej i zachłyśnijmy się nowymi trendami. A dziś na topie są aranżacje maksymalistyczne i mocno nawiązujące do przeszłości. Czyli również idealne tło dla drewnianych osłon okiennych, które w tej roli można śmiało łączyć nawet z firanami lub zasłonami. 

Pewne, wizualne podobieństwo do shuttersów sprawia, że białe żaluzje drewniane odnajdą się doskonale we wnętrzach tworzonych w stylu marynistycznym, czy też Hampton. Zdecydowanie jednak większą popularnością cieszą się kojące, pełne ciepłego beżu i kremu, ozdobne i niezmiernie przytulne aranżacje boho. Drewno tworzy wybitnie zgrany duet z innymi, naturalnymi materiałami, takimi jak: juta, trawa morska, wełna, czy len.

Na topie są również bogate w plecionki hand-made stylizacje botaniczne z mnóstwem żywej zieleni, czyli tak zwane urban jungles. W takiej scenerii żaluzje drewniane to strzał w dziesiątkę! Na koniec nie zapominajmy o najnowszym trendzie, czyli eklektycznym stylu grandmillenial. Babciny szyk i bogactwo bliskich sercu dekoracji to oczywiście idealne warunki dla drewnianych żaluzji!

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Related Articles

Dodaj komentarz