Pomoc dla Frankowiczów – czy ktoś porusza jeszcze ten temat?

Pomoc dla Frankowiczów – czy ktoś porusza jeszcze ten temat?

Jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19 dość często słyszało się o różnych programach pomocy dla Frankowiczów. Dzisiaj wygląda to już trochę inaczej, ponieważ to pandemia plasuje się na pierwszym miejscu. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ponieważ mamy kryzys i wiele przedsiębiorstw z różnych branż ma problemy finansowe, a istnienie ich firm wisi naprawdę na włosku. To właśnie oni potrzebują teraz pomocy. Jednak czy nie wydaje się logicznym także to, że ludzie, którzy zapożyczyli się niegdyś we frankach, także są obecnie w jeszcze gorszej sytuacji? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dawno temu zaciągnięty i na wieki niespłacony.

Wracamy do sytuacji milionów ludzi, którzy w latach 90 zaciągnęli kredyty hipoteczne w walucie franków szwajcarskich. Kredyty te miały być inwestycją w wymarzone domy, czy też mieszkania i miały zostać szybko spłacone. Stało się jednak inaczej i dziś wciąż spędzają one ludziom sen z powiek, a wiele osób ma wrażenie, że w pomoc dla Frankowiczów angażuje się coraz mniej instytucji.

Czy Ci biedni ludzie naprawdę będą musieli spłacać zaciągnięte kredyty w kwotach kilkadziesiąt razy większych, niżeli kwoty, które otrzymali przy podpisaniu umowy kredytowej? Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza, niżeli mogłaby się wydawać. W zasadzie można też przyjąć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Jedynym co im pozostaje, to walka z bankami?

Jaka pomoc dla Frankowiczów istnieje?

Czy taka pomoc w ogóle istnieje? Owszem, ale należy się odpowiednio zmobilizować i próbować podjąć walkę. Jakie zatem kroki mogą podjąć ci zdesperowani, przyparci do ściany ludzie?

Po pierwsze można spróbować negocjacji z bankami. Mimo że są to instytucje dość sztywne, zaleca się podjąć rozmowy, które mogą okazać się pozytywne w skutkach. Oczywiście tak wcale być nie musi, jednak, co mamy do stracenia?

Istnieje także kilka instytucji, do których możemy udać się po wsparcie. Mówię tutaj o Rzeczniku Finansowym, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Rzeczniku Praw Obywatelskich. W tej kwestii możemy mieć tę pewność, że owe organy staną po naszej stronie i na nich na pewno możemy liczyć w sprawie pomocy.

Ostatnią opcją pt. pomoc dla Frankowiczów jest poszukanie odpowiedniej kancelarii, która wystosuje pozew przeciwko bankowi, który tegoż kredytu nam udzielił. W rezultacie możemy osiągnąć ten najbardziej wymarzony cel, jakim jest unieważnienie kredytu i zwrot nadwyżki pieniędzy pobranych przez bank.

Jaka forma pomocy jest najskuteczniejsza?

Niestety to pytanie, muszę pozostawić bez odpowiedzi, ponieważ jednoznaczna odpowiedź na nie po prostu nie istnieje. Należy spróbować wszystkich, z tych wyżej wymienionych środków, aż do skutku. Najważniejszym jest jednak, abyśmy się nie zniechęcali i nie zaprzestawali tych często nierównych walk. Wierzmy, że uda się osiągną ten główny, wyczekiwany cel i w końcu zasnąć ze spokojną głową.

Related Articles

Dodaj komentarz