Największe bzdury o finansach, które na pewno słyszeliście.

Największe bzdury o finansach, które na pewno słyszeliście.

Podstawowe zasady finansów osobistych są stosunkowo proste, a sprawne zarządzanie własnymi pieniędzmi nie jest sztuką wymagającą wybitnych umiejętności. Wiele prawd zadaje się tak banalnych, że gdy usłyszymy z ust naszych znajomych totalną bzdurę, nawet nie umiemy zareagować. Wiele przekonań uchodzi za prawdę oczywistą i pokutuje w naszych stereotypowo myślących głowach. Zapewne nieraz słyszeliście:

Nie mam z czego oszczędzać, zbyt mało zarabiam, a wszystko drożeje. Oczywiście, wszystko drożeje, to normalny proces, który zachodzi w czasie. Tak, zapewne zbyt mało zarabiasz. Czujesz się nie doceniany, a Twoje dochody nie wystarczają na zaspokojenie potrzeb. Jeśli tak jest, zastanów się co możesz zmienić. Najprostsza odpowiedź- zmiana pracy. Nie ma nic gorszego, niż malkontenci wiecznie niezadowoleni, którym brakuje pomysłu na siebie. Masz problem ze zmianą pracy? Być może masz za niskie kwalifikacje. To także nie jest przeszkodą. Czasem wystarczy po prostu chcieć nauczyć się czegoś nowego. Zasada jest bardzo prosta – jeśli nie umiałeś oszczędzać mając niewiele, zapewne nie będziesz umiał mając bardzo dużo. Spróbuj na początek odkładać niewielkie kwoty, jeśli naprawdę nie potrafisz skorzystaj z programu odkładania drobnych sum. Być może dobrym rozwiązaniem jest dla Ciebie usługa Smart Saver, czyli zaokrąglanie wydanych środków do pełnej kwoty. Pieniądze same się odkładają, a Ty już po miesiącu przekonasz się, że masz z czego oszczędzać.

Umiem liczyć swoje pieniądze w pamięci Bardzo ciekawe stwierdzenie, które zapewne często słyszysz. Jeśli nie masz do czynienia z geniuszem matematycznym (a i oni robią notatki) zapewne ma niewiele wspólnego z prawdą. Systematyczna kontrola wydatków, odnotowywanie zapłaconych rachunków i spis paragonów powinny być odruchowym działaniem każdego. Pozwala to na zapanowanie nad swoimi pieniędzmi i szybkie wychwycenie kosztów całkowicie zbędnych. Brak kontroli powoduje przepuszczanie pieniędzy miedzy palcami i sytuację, gdy w końcu miesiąca zadajemy sobie pytanie: na co? Wystarczy spisywać regularnie nasze codzienne zakupy, aby już po tygodniu zauważyć, gdzie rozeszły się nam pieniądze.

Pierwszy milion trzeba ukraść. Pierwszy milion obrósł tak szerokim mitem, że zrealizowano na ten temat kilka filmów, a nawet seriali. Gdyby twórcy tego mitu poświecili chwilę na obliczenia, szybko stwierdziliby, że każdy z nas ma lub będzie miał do czynienia z milionem. Wystarczy, że przez 35 lat będziemy wydawać na życie 2500 zł (co nie jest ogromną kwotą), a wydamy nieco ponad milion. Gdybyśmy tyle samo odłożyli? A może zarobili? To nie jest takie nieprawdopodobne.

[b]

Dobry doradca finansowy zadba o moje pieniądze[b/] Niestety, w Polsce doradca finansowy najczęściej pobiera swoje wynagrodzenie od banków i instytucji finansowych, z którymi stale współpracuje. Zawsze rodzi to obawę, że zadba, ale nie o pieniądze klienta, a o własne. Nikt nie zna lepiej Twojej sytuacji finansowej niż Ty sam. Jasno z tego wynika, ze nikt tak dobrze nie zadba o finanse, jak Ty. Wystarczy odrobina czasu i nauki, a z pewnością zainwestujesz z korzyścią.

Related Articles

Dodaj komentarz