Najdroższe diamenty świata

Najdroższe diamenty świata

Diamenty od zawsze fascynowały ludzi swoim blaskiem, trwałością i niepowtarzalnym pięknem. Najdroższe diamenty świata to klejnoty, które nie tylko imponują swoją wartością, ale również posiadają niezwykłe historie. W tym artykule przyjrzymy się najdroższym diamentom, które kiedykolwiek zostały sprzedane na aukcji, oraz odkryjemy, co sprawia, że są one tak wyjątkowe i pożądane.

The Pink Star

The Pink Star został oszlifowany z surowego diamentu o masie nieco ponad 132 karaty. Diament ten został wydobyty w RPA w 1999 roku w kopalni Steinmetz, należącej do koncernu De Beers. Już od momentu odkrycia wzbudzał ogromne emocje. Po oszlifowaniu kamień jeszcze bardziej zachwycał swoją piękną barwą – Fancy Vivid Pink. Diament o masie 59,60 karatów w tym kolorze robi oszałamiające wrażenie. Nic więc dziwnego, że pokazy i prezentacje tego kamienia wywoływały duże zainteresowanie. 4 kwietnia 2017 roku trafił na aukcję Sotheby’s w Hong Kongu, co było absolutnie wyjątkowym wydarzeniem. Media, nie tylko te branżowe, przez wiele dni, a nawet tygodni przed licytacją, rozpisywały się o pięknie różowego diamentu. Ostatecznie kilku znanych jubilerów wzięło udział w aukcji.

Nowy właściciel musiał zapłacić 71,2 miliona dolarów za ten owalny diament o nieskazitelnej czystości i intensywnym różowym kolorze. Klejnot został zakupiony przez znany dom jubilerski Chow Tai Fook. Zwycięską ofertę złożył telefonicznie prezes firmy, dr Henry Cheng Kar-Shun. Po zakupie diament zmienił nazwę z The Pink Star na CTF Pink Star, aby uczcić pamięć zmarłego Dr. Cheng Yu-Tunga, ojca obecnego prezesa i założyciela Chow Tai Fook.

Cullinan

Cullinan, historycznie największy diament na świecie, został odkryty w 1905 roku w RPA. Swoją nazwę zawdzięcza sir Thomasowi Cullinanowi, właścicielowi kopalni Premier Mine w pobliżu Pretorii, gdzie został znaleziony. Diament został zakupiony przez rząd kolonii Transwalu za 150 000 funtów szterlingów i podarowany królowi Edwardowi VII na jego 66. urodziny. Obróbką zajęła się amsterdamska firma szlifierska braci Asscher.

Pierwotna masa diamentu Cullinan wynosiła 3106 karatów (621,2 gramów). Największy diament na świecie został pocięty na 105 mniejszych kamieni: 9 dużych i 96 mniejszych.

Dwa z uzyskanych brylantów, Cullinan I (530,2 karatów) i Cullinan II (317,4 karatów), trafiły do skarbca koronnego w Tower w Londynie, gdzie zostały oprawione w brytyjskie insygnia królewskie. Cullinan I, nazywany również Wielką Gwiazdą Afryki, jest obecnie największym bezbarwnym, oszlifowanym diamentem na świecie i zdobi brytyjskie berło królewskie. Cullinan II, znany jako Druga Gwiazda Afryki, został umieszczony w brytyjskiej koronie państwowej.

Blue Moon

W styczniu 2014 roku, w kopalni Cullinan w RPA, wydobyto surowy diament Blue Moon ważący 29,6 karata. Pół roku później właściciel kamienia, firma Cora International, zaprezentował jeden z najdoskonalszych diamentów na świecie – idealnie czysty Blue Moon o barwie Fancy Vivid Blue, ważący 12,03 karata. Do maja 2016 roku, ten oszlifowany w kształcie poduszki klejnot był najdroższym niebieskim diamentem, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję.

Swój rekord Blue Moon ustanowił w listopadzie 2015 roku podczas aukcji Sotheby’s w Genewie. Został wtedy nabyty przez miliardera z Hongkongu za 48,4 mln dolarów. Okazało się, że diament został kupiony dla kilkuletniej córki Josephine, a zaraz po zakupie nazwano go Blue Moon of Josephine.

O miłości miliardera do drogocennych kamieni świadczy również fakt, że dzień wcześniej wydał ponad 28 milionów dolarów na spektakularny różowy kamień ważący 16,08 karata, który również podarował córce i nazwał go Sweet Josephine. W szkatułce małej księżniczki znajduje się jeszcze jeden niebieski diament, Star of Josephine, wart blisko 10 milionów dolarów.

Koh-I-Noor

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych diamentów na świecie, Koh-I-Noor, został znaleziony około roku 1300, choć niektóre źródła sugerują, że mogło to być nawet wcześniej. Prawdopodobnie wydobyto go w kopalniach Bindźapuru w środkowych Indiach. W swojej surowej formie ważył od 600 do 800 karatów, w zależności od źródła. Niezależnie od dokładnej masy, diament był wyjątkowy i obrósł wieloma legendami i historiami.

Jedna z hinduskich legend głosi, że Koh-I-Noor znaleziony został na czole małego chłopca, porzuconego nad brzegiem rzeki Jamuny. Dziecko trafiło na dwór ówczesnego władcy, który postanowił je wychować. Z czasem odkryto, że chłopiec jest Karną, synem Boga Słońca. Kamień prawdopodobnie został umieszczony w posągu boga Śiwy, w miejscu trzeciego oka, symbolizującego oświecenie.

Historia diamentu Koh-I-Noor jest równie fascynująca jak sam diament. W swojej pierwotnej oszlifowanej formie ważył 191 karatów. Jednak jego blask był nieco przyćmiony, co skłoniło brytyjskiego monarchę do podjęcia decyzji o ponownym szlifowaniu diamentu, aby poprawić jego ogień i blask. Około 1852 roku Koh-I-Noor został przeszlifowany, a jego masa zmniejszyła się do 105,60 karatów. Kamień zyskał nowy, olśniewający wygląd, w pełni zasługując na swoją nazwę „Góra Światła”.

Hope

Diament Hope, znany z niezwykłej niebieskiej barwy i fascynującej historii, jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych klejnotów na świecie. Kamień został wydobyty w Indiach w XVII wieku w kopalniach Kollur. Pierwotnie był częścią większego kamienia, znanego jako „Bleu de France”, który ważył 112 karatów i został zakupiony przez francuskiego króla Ludwika XIV. Po rewolucji francuskiej diament zaginął, by później pojawić się w Anglii, gdzie został przeszlifowany na obecną formę ważącą 45,52 karata.

Diament Hope zyskał swoją nazwę od londyńskiego bankiera Henry’ego Philipa Hope’a, który nabył go na początku XIX wieku. Od tego momentu wyjątkowy kamień przeszedł przez wiele rąk, w tym amerykańskiego jubilera Pierre’a Cartiera, który sprzedał go słynnej dziedziczce Evalyn Walsh McLean. Po jej śmierci diament został zakupiony przez nowojorską firmę Harry Winston Inc., która w 1958 roku przekazała go Smithsonian Institution w Waszyngtonie, gdzie jest eksponowany do dziś.

Znany z rzekomej klątwy, która miała przynosić nieszczęście jego właścicielom, diament Hope przyciąga rzesze turystów i badaczy. Jego niezwykła barwa wynika z obecności śladowych ilości boru w strukturze krystalicznej, co nadaje mu unikalny niebieski odcień. Diament Hope pozostaje jednym z najcenniejszych i najbardziej tajemniczych klejnotów na świecie.

Najdroższe diamenty świata to klejnoty, które zachwycają swoim pięknem, historią i wartością. Od Cullinana, największego diamentu na świecie, po różowy Pink Star i niebieski Hope, każdy z tych kamieni ma swoją unikalną historię i wartość. Te bezbarwne i kolorowe diamenty są nie tylko symbolem luksusu, ale także doskonałym przykładem naturalnego piękna i rzemiosła jubilerskiego.

Related Articles

Dodaj komentarz