Koronawirus – porady dotyczące prania i odzieży.

Koronawirus – porady dotyczące prania i odzieży.

Używaj mikrofibry, zwykłych środków czyszczących oraz własnych ręczników. Powiedziano nam, że koronawirus może przetrwać na powierzchni przez długi czas, więc musisz uważać na mycie rąk i ewentualnie środki przeciwbakteryjne (ale pamiętaj: mycie rąk wódką nie jest mądre, a domowa dezynfekcja rąk nie zawsze jest tak skuteczna).

Władze podjęły szereg działań i zaleceń, w tym, że należy unikać transportu publicznego, jeśli to możliwe, oraz innych miejsc, w których można łatwo zbliżyć się do innych. Ale jeśli nie przebywasz w kwarantannie ani w izolacji, również możesz spotkać innych ludzi, którzy mogą być nosicielami lub jeśli dotykasz rzeczy, które mogą powodować infekcję. Oto kilka porad na temat tego, co możesz zrobić w domu, aby ograniczyć ryzyko zarażenia domu lub przeniesienia infekcji na inne osoby w gospodarstwie domowym.

Mydło jest najlepsze.


Zanim przejdziemy do szczegółowych porad na temat mycia i czyszczenia w domu, przeczytajmy, co piszą naukowcy chemii: ” zwykłe mydło działa znacznie lepiej przeciwko koronawirusowi niż płyn antybakteryjny czy spirytus”. Wyjaśnia to fakt, że mydło rozpuszcza wirusa, a także bakterie, które rozpadają się i nie mogą dłużej żyć. I według ekspertów mydło w tym przypadku działa znacznie skuteczniej niż alkohol czy etanol.

Zapobieganie infekcji.
Pierwszą rzeczą, która jest szczególnie ważna w domu, jest utrzymanie bardzo dobrej higieny osobistej u wszystkich domowników z dobrą higieną rąk, tak mówią eksperci z dziedziny zapobiegania zakażeniom.

Dlatego ważne jest, aby dodatkowo skoncentrować się na punktach dotykowych, które znajdują się w domu, takich jak uchwyty zarówno na drzwiach wejściowych, jak i drzwiach wewnętrznych, uchwyty na okuciach kuchennych, blatach, krzesłach, toalecie i włącznikach światła. Tak, należy zwracać uwagę na wszystko, co robimy w domu i czego dotykamy.

Używanie mikrofibry.
Nie musisz wlewać do wody chloru, spirytusu ani środka przeciwbakteryjnego. Zwykła ściereczka z mikrofibry powinna zdaniem eksperta od czyszczenia wystarczyć. Mikrofibra jest bardzo skuteczna bez dodatku środków czyszczących. Używaj do niej tylko czystej wody. Wyczyści ona bardzo dobrze, nie będzie mikroorganizmów, które znajdują się też na czystych powierzchniach. Nie trzeba dezynfekować. Tylko codzienne, regularne czyszczenie jest skuteczne, dopóki nie zostanie wykryta infekcja.

Czyszczenie można przeprowadzać jak zwykle i można stosować zwykłe środki czyszczące, zarówno w gospodarstwach domowych, w których nie ma potwierdzonej infekcji, jak i w przypadku podejrzenia lub potwierdzonej infekcji covid-19. Wciąż niewiele wiemy o koronawirusie i z których powierzchni dochodzi do infekcji, ale twierdzi się, że ogólnie dotyczy bakterii i mikroorganizmów, które nie rozwijają się na czystych powierzchniach. Dobre czyszczenie i higiena rąk pozwoli na bardzo skuteczne zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Ręcznik dla każdego.
Według ekspertów od czyszczenia każdy członek gospodarstwa domowego powinien mieć własny ręcznik, nawet do wycierania rąk. Wskazówka dotyczy szczególnie rodzin, gdzie są dzieci, które mają kontakt ze starszymi osobami z zaburzeniami układu odpornościowego. Kładzenie szczególnego nacisku na higienę dłoni oraz osobisty ręcznik to dobre kroki do walki z koronawirusem.

Inne ważne wskazówki.
Jak radzić sobie z brudnymi filiżankami i naczyniami, jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom? Polecane jest mycie filiżanek i innych naczyń w zmywarce do naczyń, gdyż wiemy, że wirusy na ogół nie lubią wysokich temperatur, natomiast bakterie są w stanie wytrzymać wyższe temperatury niż wirusy. Dobrze jest umyć wszystko w zmywarce do naczyń. Jeśli nie masz takiej możliwości, zalecane jest mycie ręczne naczyń, a następnie dokładne ich w czystej, ciepłej wodzie. Nie powinieneś uruchamiać temperatury zmywarki na maksimum, ale myć w programie, który ma temperaturę między 55–60 stopni.

Zdejmowanie okryć wierzchnich.
Co robisz, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków wokół domu i w domu, które mogłeś przywieźć do domu ze sklepu, autobusu lub pracy? Zdejmij kurtkę, kiedy wracasz do domu i od razu umyj ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, tak mówią eksperci. Należy również unikać uniknąć pozdrowień przez podawanie dłoni i uściski. Kilku ekspertów od sprzątania zaleca nawet natychmiastowe umycie rąk i odłożenie kurtki i innych ubrań na korytarzu i nie zabieranie tego ze sobą do domu. Potem możesz niektóre części ubioru umyć mydłem lub poczekać, ponieważ wirusy i bakterie nie żyją w nieskończoność. Teraz nie wiemy dokładnie, jak długo ten wirus może przetrwać, ale kiedy wrócisz do domu i przebywasz wśród ludzi, możesz na przykład powiesić płaszcz na werandzie. Szanse na zarażenie się czymś, z czego korzystałeś kilka dni temu są mniejsze. Ważne jest, aby pamiętać, że ubrania mogą służyć do ochrony przed infekcją, ale mogą także przenosić infekcje Dlatego powinno być powszechne zachowanie zasad higieny, które należy stosować w postępowania z brudną i czystą odzieżą. Podkreśla się, że jeśli chodzi o ubrania, których nie można prać w 60 stopniach, alternatywą jest pranie ich w 60 stopniach lub nie używanie ich przez pewien czas. Oczywistym powinien być fakt, że jeśli zdjąłeś, zabierałeś do prania brudne ubrania, powinieneś umyć ręce. Nie powinieneś trzymać razem brudnych i czystych ubrań. Dotyczy to nie tylko koronawirusa, ale są to zasady higieny, które mają na celu utrzymanie nas w zdrowiu.

Nie pranie brudnych ubrań.
Największym błędem, jaki popełniają ludzie, jest to, że gdzieś odkładają pranie, nie myśląc, że wszystkie powierzchnie, z którymi zetkną się brudy, również się zabrudzą. Jest tak również wówczas, jeśli pranie nie jest czyszczone większą ilością środków piorących, ale przez dodatkowe płukanie. A jeśli pierzesz rzeczy razem w pralce, powiedzmy 30 stopni, wszystko staje się tak czyste lub tak brudne, jak to, co pierzesz. Możesz więc je porozdzielać, dzięki czemu zawartość bakterii jest taka sama dla wszystkiego, co pierzesz w tej pralce. Czy to dotyczy koronowirusa, nie można na razie powiedzieć. Warto pamiętać, że jeśli masz do czynienia z chorym, należy jego ubrania prać osobno, jeśli nie pierzesz tego w bardzo gorącej wodzie, musisz je zdezynfekować. Zwykle zaleca się trzymanie tych rzeczy poniżej temperatury wrzenia przez dziesięć minut lub pranie w pralce w temperaturze 90 lub 95 stopni. W przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa zaleca się, aby używana odzież i pościel były umieszczane bezpośrednio w pralce i prane w temperaturze co najmniej 60 stopni.

Related Articles

Dodaj komentarz