Jakie podatki w swojej działalności płaci freelancer? Podatki nie takie straszne

Jakie podatki w swojej działalności płaci freelancer? Podatki nie takie straszne

Temat podatków dla wielu osób jest bardzo trudny i niezrozumiały. Polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z usług doradców podatkowych, którzy posiadają niezbędną wiedzę, która pomaga zoptymalizować wszelkie opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na szczęście dla wielu freelancerów, istnieje coś takiego jak kwota wolna od podatku, dzięki czemu za usługi wykonane do pewnej kwoty są oni zupełnie zwolnieni z płacenia od niej podatku.

Kim jest freelancer? – podatki związane z własna działalnością gospodarczą

Freelancer to osoba, która zajmuje się wykonywaniem konkretnych usług na własną rękę. Może ona działać dla wielu klientów i oferować swoje usługi dla konkretnej branży. Freelancer nie jest związany z żadną agencją i często prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Inną możliwością jest praca na umowy o dzieło, które określają wynagrodzenie oraz zakres zlecenia i ważne terminy takie jak np. koniec prac.

Freelancerzy to mikroprzedsiębiorcy, którzy dbają o swój marketing oraz dobrą opinię sami i starają się odcinać od innych instytucji. Na obecnym rynku pracy bardzo często wygrywają z przereklamowanymi agencjami, ponieważ zdecydowanie lepiej i dokładniej wykonują swoją pracę – pracują przecież na własny rachunek, więc muszą starać się o dobrą opinię w środowisku branżowym. Innym atutem jest to, że freelancerzy mają zdecydowanie bardziej konkurencyjne ceny w porównaniu do firm takich jak korporacje czy wielkie agencje.

Jakie podatki musi płacić freelancer? Podatki oraz ulgi w opłatach

Pierwsza i najważniejszą zasadą w pracy freelancera jest otaczanie się ludźmi, którzy będą nam pomocni w prowadzeniu działalności. Są to przede wszystkim kompetentni księgowi oraz doradcy podatkowi, którzy optymalizują wszystkie koszty związane z prowadzeniem mikrodziałalności. Kiedy decydujemy się założyć własną działalność gospodarczą i wkroczyć na rynek mikroprzedsiębiorców, warto zasięgnąć rad oraz opinii osób bardziej doświadczonych, które już od jakiegoś czasu działają w takiej formie.

Jakie zatem opłaty muszą odprowadzać freelancerzy? Podatki nie są ani prostym, ani przyjemnym tematem dla żadnego płatnika. Freelancerzy mogą działać zarówno na zasadzie jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i różnego rodzaju spółek. Każda z możliwości niesie za sobą inne podatki oraz formy rozliczenia. Na ten moment jednoosobowa działalność gospodarcza w przypadku freelancera może okazać się lepszym wyborem ze względu na ulgi jakie za sobą niesie oraz duże możliwości w zakresie odliczania kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa.

Jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać założona w kilka minut, szczególnie jeżeli pomaga nam w tym doświadczona osoba. Jest to również dużo mniej biurokracji i skomplikowanych wizyt w urzędach. Tak naprawdę działalność gospodarczą możemy założyć przez Internet bez wychodzenia z domu. JDG nie wymaga od nas również obecności notariusza ani wypełniania skomplikowanych dokumentów. Jedyną formalnością jest wypełnienie formularza na stronie CEiDG.

W porównaniu do otwierania spółki, zakładając JDG nie musimy martwić się o kapitał naszej firmy i związane z tym wpłaty. Nie musimy również posiadać wpisu do KRS, który jest konieczny w przypadku założenia spółki i wiąże się on z dodatkowymi kosztami.

Bardzo ważnym aspektem w temacie podatków są różnego rodzaju koszty przychodu, które możemy odliczyć od podatku. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będą one zdecydowanie niższe niż koszty spółek, dlatego tych odliczeń może okazać się mniej. JDG ma jednak dużo mniejsze koszty obsługi, między innymi koszty prowadzenia księgowości czy doradztwa podatkowego.

Otwierając działalność gospodarczą mamy do wyboru kilka form opodatkowania, między innymi podatek liniowy oraz ryczałt. Są to najkorzystniejsze formy opodatkowania JDG, ponieważ minimalizują koszty i kwoty odprowadzanych podatków. Podatek liniowy opiera się na stałej stawce 19%, natomiast ryczałt to proporcjonalna część odprowadzana od przychodów ewidencjonowanych, a jej wartość zależy od profilu prowadzonej działalności.

Related Articles

Dodaj komentarz