Jaka działa skup nieruchomości?

Jaka działa skup nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z długim czekaniem. To samo tyczy się jej zakupu. Żmudna praca polegająca na poszukiwaniu nieruchomości, która będzie idealnie spełniać nasze potrzeby, wymaga czasu. Oczywiście na tym cały proces się nie kończy. Należy skonstruować odpowiednią umowę, ustalić wszystkie warunki. Sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego nie ułatwia fakt, że aktualnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się lokale prosto od dewelopera. W jaki sposób zatem podejść do procesu sprzedaży nieruchomości? Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która na co dzień zajmuje się skupem nieruchomości. Na czym to polega i czy cały proces jest opłacalny na sprzedającego, sprawdź w naszym artykule!

Na czym polega skup mieszkań?

Większość z nas z pewnością słyszała o procederze zwanym – skup mieszkań. Taka firma działa na podobnych zasadach co skup samochodów używanych. Jak przebiega ten proces? Na wstępie mieszkanie jest wyceniane przez rzeczoznawcę, następnie firma, która zainteresowana jest zakupem danej nieruchomości przedstawia swoją ofertę. Warto pamiętać o tym, że osoba, która będzie chciała nabyć mieszkanie, czy inny lokal użytkowy nie zaproponuje 100 procent wartości. Nie jest to jednak duży problem, zważając na to, że korzystanie z usług biura nieruchomości, które pośredniczy w sprzedaży mieszkania również wiąże się z poniesieniem kosztów, często niemałych. Natomiast oczekiwanie na kupującego i umieszczanie ofert na bezpłatnych portalach wymaga dużej cierpliwości i czasu. Czasem ciężko przez długi czas znaleźć konkretnego nabywcę i z czasem również jesteśmy zmuszeni do zmniejszenia kwoty, za którą owo mieszkanie sprzedamy. Zatem jeśli potrzebujesz szybkich środków finansowych, warto zastanowić się na skupem mieszkań. Warto zwrócić uwagę także na ograniczoną ilość dokumentacji. W przypadku takiej transakcji, firma skupująca lokal żądna jedynie podstawowych dokumentów przy sprzedaży. Stara się także dopełnić wszystkie formalności jak najszybciej, co wiąże się także z zapłatą w gotówce. Odchodzi czas na oczekiwanie na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dokumenty jakie będą wymagane przez firmę skupującą nieruchomości to księga wieczysta i akt własności lokalu oraz umowa zbycia mieszkania.

Co ma wpływ na cenę mieszkania w skupie?

W tym przypadku nie istnieje uniwersalny sposób wyceny nieruchomości. W każdym kraju skup rządzi się nieco innymi prawami. Są jednak pewna kryteria, które zawsze są brane pod uwagę.

Są to:

  • wartość rynkowa lokalu,
  • ewentualne zadłużenie nieruchomości,
  • w jakim stanie mieszkanie się znajduje – czy wymagany jest generalny remont,
  • lokalizacja nieruchomości.

Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na cenę lokalu. Oczywiście dotyczy ona jedynie osoby, która go sprzedaje. Kupujący w przyszłości otrzyma inną propozycję. Lokal z pewnością przejdzie gruntowny remont i dopiero wtedy zostanie wystawiony na sprzedaż.  

Related Articles

Dodaj komentarz