Jak zmieniają się trendy na rynku nieruchomości?

Jak zmieniają się trendy na rynku nieruchomości?

Skoro jedyne co jest w życiu pewne to zmiany należy również oswoić się z myślą, że rynek nieruchomości również im podlega. Powody zmian trendów zakupowych są wszelakie, od demograficznych, przez ekonomiczne po te, które podlegają pewnego rodzaju modzie czy czynnikom przejściowym. W tym artykule postaramy się zidentyfikować kilka podstawowych ścieżek które coraz bardziej wyznaczają trendy w obrocie nieruchomościami zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Pierwszy istotny czynnik i kierunek zmian wyznaczają kwestie środowiskowe czy klimatyczne i związana z nimi energooszczędność. Oznacza to, że coraz więcej osób kupujących nieruchomości, lub podejmujące się budowy domu wybiera materiały i rozwiązania sprzyjające ekologii, a to z kolei przekłada się na lepsze parametry wyszczególnione w świadectwie energetycznym nieruchomości, które to obecnie stanowi już pozycję obowiązkową dla nowych nieruchomości. Oprócz korzyści związanych stricte z klimatem czy środowiskiem, mniejsze zapotrzebowanie na energię może przełożyć się bezpośrednio na wyższą wartość nieruchomości co oznacza, że nawet po latach cena energooszczędnego mieszkania czy domu może trzymać się na wysokim poziomie.

Kolejnym czynnikiem jest wygoda właścicieli nieruchomości, a to oznacza wprowadzanie automatyzacji w różnej formie. Mowa tutaj zatem o automatycznym oświetleniu, roletach zewnętrznych, nawadnianie ogrodu oraz różnego rodzaju zabezpieczenia, czujniki i termostaty.

Jeszcze innym zagadnieniem, które należy wymienić to powierzchnia nieruchomości. Obecnie coraz częściej buduje się domy mniejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilka lat temu. Przekłada się to oczywiście na mniejsze koszty samej budowy jak i późniejszego utrzymania domu. Podobnie ma się sprawa w przypadku mieszkań, a więc obecnie mieszkania z czterema pokojami zdarzają się niezwykle rzadko. Oprócz kwestii finansowych powodem takiego stanu rzeczy są zmiany pokoleniowe i idące z nimi nowe sposoby funkcjonowania. Tak więc wspólne mieszkanie dwóch lub więcej pokoleń w jednej nieruchomości już po prostu się nie sprawdza, gdyż często stwarza to problemy z wzajemnym funkcjonowaniem na co dzień. Coraz więcej osób niezależnie od wieku ceni sobie przestrzeń i prywatność, a w dobie łatwiej komunikacji fakt osobnego mieszkania nie stanowi już takiego problemu jak kiedyś.

Lokalizacja – generalnie panujące przekonanie, że im bliżej centrum tym lepiej zdaje się już powoli zanikać. Oczywistym powodem są tutaj kwestie finansowe, gdyż ceny za metr w największych miastach w Polsce osiągają już niebotyczne poziomy co skłania coraz więcej osób do szukania lokum poza centrum, a czasami nawet daleko od centrum. Innym czynnikiem jest to, że w dobie możliwości pracy zdalnej nie ma już potrzeby stawiania się w pracy każdego dnia od samego rana. Jeżeli na przykład szukamy nieruchomości w Koninie naszym celem nie musi być osiedle Zatorze czy Chorzeń, lecz można skusić się na mieszkanie w Gosławicach czy Kazimierzu Biskupim.

Dokładne kierunki zmian na rynku nieruchomości nie muszą być identyczne dla każdego regionu czy miasta zatem wiele zależy od lokalnej specyfiki. Pewne tendencje jednak takie jak inwestowanie w energooszczędność czy dobór mniejszego metrażu zdają się powoli dominować niezależnie od regionu czy innych pomniejszych czynników. Nie oznacza to jednak, że mieszkania czy domy o większym metrażu nie mają szans znaleźć swoich nabywców, gdyż bardzo wiele zależy od indywidualnych zasobów finansowych oraz preferencji, lecz oczywistym jest, że osób o zupełnie nieograniczonym budżecie jest raczej niewiele dlatego kupując nieruchomość jako inwestycje należy szczególnie wziąć pod uwagę powyższe czynniki, aby odpowiednio zoptymalizować koszty i przychody z tym związane.

Related Articles

Dodaj komentarz