Jak właściwie zabezpieczyć rower na zimę?

Jak właściwie zabezpieczyć rower na zimę?

Klasyczny jednoślad napędzany siłą ludzkich mięśni nie jest pojazdem przesadnie skomplikowanym. Jednak posiada elementy mechaniczne, a także materiałowe wymagające optymalnej ochrony przed przerwą sezonową. Odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć rower na zimę, wymaga kilku, precyzyjnych wskazówek. Chodzi zarówno o podjęcie czynności dotyczących zakonserwowania: hamulców, przerzutek czy piast, jak również zewnętrznych części materiałowych. Nie bez znaczenia jest także umieszczenie roweru w miejscu trudnodostępnym dla potencjalnego złodzieja. Gdy mamy kłopot ze znalezieniem takiej lokalizacji, z pomocą przychodzą oferty serwisów. Bazowa konserwacja roweru przed zimą jest działaniem, dzięki któremu już w sezonie nie dochodzi do częstszych awarii czy usterek. Warto pamiętać o tych priorytetach.

Gdzie bezpiecznie przechowywać rower zimą?

Rozważając, jak zabezpieczyć rower na zimę, warto skupić się na prawidłowym zabezpieczeniu naszej własności. Tym bardziej, że mniej sprzyjający okres oznacza też rzadsze zaglądanie do przechowywanego jednośladu. Z wielu względów lepiej nie umieszczać go w często użytkowanych przestrzeniach. Przez nieuwagę albo roztargnienie może dojść na przykład do chwilowego pozostawienia otwartych drzwi lub bramy. Złodziejowi wystarczy dosłownie moment, by wejść w posiadanie cudzej własności. Nawet, jeśli zdecydujemy się przechowywać rower zimą w garażu czy komórce gospodarczej – warto zatroszczyć się o dodatkowe zabezpieczenie. Informacje na ten temat znajdziesz na blogu pieknyrower.pl. Może nim być podpięcie ramy lub jednego z kół linką do masywniejszego elementu. Innym sposobem będzie usunięcie wszystkich, zewnętrznych i zdejmowanych części wyposażenia. Chodzi między innymi o: dzwonki, oświetlenie, bagażniki oraz pozostałe, wartościowsze akcesoria. Konserwacja roweru przed zimą ułatwi ich doczyszczenie i dalsze przechowywanie w domu. Często stosowaną formą ochrony przed kradzieżą bywają także blokady na koła. Bez problemu można je wmontować do każdego roweru. Wystarczy kupno wersji dla danego rozmiaru. 

Podstawowe zasady konserwacji roweru na zimę

Konserwacja roweru przed zimą jest najczęściej rozumiana jako: wyczyszczenie zabrudzeń, sprawdzenie najważniejszych części mechanicznych i ewentualne nasmarowanie. Tak w dużym uproszczeniu wyglądają czynności zalecane przed wielomiesięcznym przechowywaniem. W rezultacie, rower utrzyma swoje właściwości jezdne już na starcie nowego sezonu. To działanie minimalizuje też ryzyko wystąpienia poważniejszej usterki. Jednak wszystkie, zbiorcze zadania można podzielić na etapy konserwacyjne. Wśród takich priorytetów dla właściciela roweru są:

  • mycie przy użyciu miękkiej gąbki i specjalistycznego detergentu,
  • odtłuszczenie ramy profesjonalnym środkiem czyszczącym,
  • usuwanie szczoteczką osadów z trudnodostępnych części napędu,
  • pozostawienie roweru do pełnego wysuszenia,
  • precyzyjne nasmarowanie: amortyzatorów, piast, hamulców oraz linek,
  • ustawienie przerzutek na najniższy tryb,
  • pozostałe czynności konserwacyjne.

Ostatni z wymienionych punktów oznacza zasadność okazjonalnego obracania kołami. Wszystko po to, by materiał smarny nie zastygł. Całość będzie wskazaniem, jak zabezpieczyć rower na zimę.

Related Articles

Dodaj komentarz