Jak szukać mieszkania /pokoju na wynajem?

Jak szukać mieszkania /pokoju na wynajem?

Wynajem mieszkania wydaje się być nieodłączną częścią początków samodzielnego życia, każdego młodego człowieka. Mało kto jest na tyle bogaty, aby wykupić mieszkanie na własność. W związku z tym, młodzi ludzie udając się na studia do wielkiego miasta czują się zdezorientowani i nie wiedzą na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu lokalu dla siebie.Szukanie oferty


Większość ludzi poszukuje ofert wynajmu w internecie, korzystając z popularnych portali. Na co należy zwrócić uwagę? Z pewnością na lokalizację i wysokość czynszu. Ważny jest m. in. stosunek ceny do jakości (standardu) lokalu. Przecież bez sensu płacić np. 1000 zł za lokum w którym meble się rozpadają i całe wyposażenie jest z poprzedniej epoki. Co więcej, jeśli poszukujemy pokoju w mieszkaniu studenckim, to musimy zwrócić uwagę także na rozmiar pokoju i na ile osób jest przeznaczone mieszkanie. Jest to bardzo istotne w szczególności jeśli mieszkanie jest niewielkie, jest tylko jedna mała kuchnia i toaleta a ma się w nim zmieścić docelowo 5 osób. Życie w takich warunkach z pewnością nie należy do przyjemnych.

Warto zwrócić też uwagę na jak długo właściciel chce z nami zawrzeć umowę. Jest to o tyle ważne, że wypowiedzenie umowy może się równać z dodatkowymi zobowiązaniami po naszej stronie np. znalezienie kogoś na swoje miejsce w celu przepisania umowy na nowego najemcę. Dlatego warto przemyśleć jak długo planujemy zostać w danym lokalu. Czyli podsumowując, na etapie weryfikacji ogłoszeń w internecie najważniejsze parametry na podstawie których powinniśmy dokonać wyboru to: cena (czynsz + opłaty za media), lokalizacja oraz ilość osób przypadających na mieszkanie ( w przypadku wynajmu pokoju) oraz długość okresu czasu na jaki ma być zawarta umowa.Na co uważać?


Należy przede wszystkim uważać na fałszywe ogłoszenia. Jeżeli znaleźliśmy ogłoszenie mieszkania 2 pok. o bardzo wysokim standardzie w samym centrum za kwotę 1300 zł miesięcznie to możemy być niemal pewni, że jest to ogłoszenie fałszywe. Czasem też pisząc do właściciela dostajemy długiego maila w j. angielskim w którym rzekomy właściciel obficie tłumaczy się ze swojej ceny, tego, że pisze języku obcym, sytuacji że odziedziczył mieszkanie po zmarłych dziadkach itd. Warto pamiętać, że język internetu jest zwięzły i ludzie chcą wyrazić jak najwięcej przez jak najmniej słów. Co więcej, wyjaśnienie w pierwszej wiadomości tak wielu spraw, ok które nawet się nie pytaliśmy w pierwszej wiadomości powinno zwrócić nasza uwagę. Co więcej, nieraz chcą też wpłacenia określonej kwoty, od pozorem zobaczenia mieszkania, co jest już jawną próbą oszustwa.Na co zwrócić uwagę na miejscu?


Po pierwsze – czy standard opisany w ogłoszeniu i to, co była przedstawione na zdjęciach jest adekwatne do stanu faktycznego. Właściciele stosują czasem jako,,wabik” zdjęcia innego lokalu, który niekoniecznie jest ich. Taki właściciel już powinien stracić w naszych oczach przynajmniej część zaufania. Co więcej, warto zwrócić uwagę na stan urządzeń AGD. Jeśli na dnie lodówki jest woda – to nie wróży dobrze. Pralka nie działa i jest zatkana kabina prysznicowa? Też nie wróży dobrze. Sprzęt elektroniczny powinien być w pełni sprawny. Przy szukaniu pokoju warto zwrócić uwagę również na porządek w częściach wspólnych. Może to nam powiedzieć m. in. czy właściciel od którego będziemy wynajmować lokum pilnuje aby było ono czyste. Z jednej strony może to być trochę uciążliwe, ale z drugiej strony, osoby trochę bardziej leniwe są zdyscyplinowane do sprzątania.

Jak można dostrzec nie brakuje rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Wynajmem lokalu to nie jest prosta sprawa. Trzeba jej poświęcić dużo czasu, aby znaleźć coś odpowiedniego.

Related Articles

Dodaj komentarz