Kupienie mieszkania na wynajem wciąż dla wielu osób jest wymarzonym sposobem na inwestycje. Wielu, snuje także fantazje o kolosalnym dochodzie pasywnym, jaki z niej wynika. Niskie stopy procentowe sprawiają, że faktycznie jest to nadal dobra lokata dla nadwyżek kapitału. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się mnóstwo pośredników, a Internet roi się od ogłoszeń, w których sprzedawcy nieruchomości podkreślają, że są one wymarzone właśnie do wynajmu. Nie zawsze jest to prawdą, a chybiony zakup może generować spore koszty, zamiast upragnionego zysku. Jak kupić dobrze mieszkanie na wynajem?
Gdzie? Wiele osób ulega pokusie zakupu mieszkania w mieście, w którym ich zdaniem istnieją spore ośrodki akademickie i dobrze rozwinięty rynek najmu. To błąd. Mieszkanie na wynajem wymaga określonej obsługi naszego najemcy i wiedzy o rynku nieruchomości. Najprościej kupić lokal tam, gdzie sami mieszkamy. Będzie nam zdecydowanie prościej nie tylko dokonać właściwego wyboru, ale też obsłużyć inwestycję, jeśli zajdzie potrzeba zmiany najemcy czy wykonania remontu. Bardzo istotną kwestią jest także lokalizacja mieszkania już w samym mieście. Najdroższe oferty to zwykle centrum, ale czy w przypadku inwestycji to dobry pomysł? Niekoniecznie, jeśli decydujemy się na najem długoterminowy, zdecydowanie istotniejsza jest dogodna komunikacja miejska z najistotniejszymi punktami i niska cena zakupu, bo tylko ona pozwoli na szybki zwrot z inwestycji, wynikający z możliwości obniżenia kwoty czynszu za najem.
Za ile? Jak najtaniej i lepsza odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Nie da się ukryć, że okazji na rynku jest mało, ale warto ich szukać. Dbajmy, aby nie przepłacić i ostro negocjujmy. Mamy niewątpliwą przewagę dla tymi, którzy kupują mieszkanie dla siebie. Zwykle kupując mieszkanie na wynajem, płacimy gotówką i na tej właśnie szybkiej dostępności pieniędzy warto opierać negocjacje. Kolejna istotna kwestia to opłaty stałe, którą należy wziąć pod uwagę. Im niższy czynsz wpłacany do wspólnoty czy spółdzielni, tym niższa może być cena za wynajem. To przecież najistotniejsze kryterium, którym posługują się wynajmujący. Bardzo ważne są pozostałe opłaty, w szczególności koszty ogrzewania. W Polsce sezon grzewczy trwa długo, najemca musi znać z góry kwotę opłat za ogrzewanie. Dlatego najkorzystniejsze jest wybranie ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Trzeba pamiętać, że czas, gdy mieszkanie będzie stało puste np. pomiędzy poszczególnymi najmami, to okres, gdy my jako właściciel ponosimy koszty opłat bieżących.
Jakie? Tu wszystko zależy, na jakiego lokatora stawiasz. Jeśli mają to być studenci, ważna jest liczba pokoi i ilość łazienek. Warto pomyśleć o zamkniętej kuchni i nie kupić mieszkania, które ma przechodnie pokoje. Jeśli stawiamy na rodziny z dziećmi, ważna jest przestronność, ale też bliskość infrastruktury: plac zabaw, ośrodek kultury, przychodnia, przestronność lokalu i nasłonecznienie. Dla pary zupełnie wystarczająca będzie kawalerka. Zanim kupisz mieszkanie, prześledź lokale na wynajem w swoim mieście i sprawdź, jakie najszybciej znajduje najemcę. Jeśli ogłoszenie ukazuje się dwa, trzy razy i znika, to znaczy, że na ten typ mieszkań jest zapotrzebowanie.