Beton to materiał, z którego buduje się wiele konstrukcji. Mosty, domy, bloki czy ogrodzenia, to wszystko może być wykonane z tego właśnie budulca. Wykończenia betonowe same w sobie nie są estetyczne, a z czasem brudzą się i matowieją, dlatego wiele osób decyduje się na ich pomalowanie. Niestety, przeprowadzenie procesu pokrywania powierzchni betonowej emalią nie należy do zadań najłatwiejszych, gdyż należy wziąć pod uwagę cały szereg czynników, które mogą wpłynąć na trwałość i wygląd naszej farby do betonu. Szczególnie pieczołowicie powinniśmy dobierać typ emalii do środowiska, w którym chcemy ją położyć. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża, które ma zostać pomalowane oraz poprawne zaaplikowanie farby na beton. Jak to wszystko zrobić dobrze, szczególnie jeśli jesteśmy amatorami?
Jakiego rodzaju farby na beton?
Obecnie mamy do wyboru naprawdę sporo farb do betonu. Zasadniczo różnią się one pomiędzy sobą spoiwem, które zostało wykorzystane do ich wyprodukowania. Emalie tego typu bazują na różnych rodzajach żywicy. Do najpopularniejszych zaliczamy farby epoksydowe, akrylowe, poliuretanowe, alkidowe oraz chlorokauczukowe. Najmocniejszą z nich jest emalia epoksydowa, jednak należy pamiętać, że zawiera ona dużą domieszkę silnej żywicy oraz utwardzacza, dlatego wydziela bardzo intensywny zapach. Opary wydzielające się z ów emulsji wdychane przez dłuższy czas mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, dlatego wewnątrz budynków warto stosować nieco lżejsze substancje. Farby na beton, które uznawane są za najbardziej uniwersalne to natomiast te ze spoiwem akrylowym. Wykazują się twardością, wytrzymałością, ale równocześnie stosunkowo łatwo rozprowadza się je po powierzchni, dzięki czemu przy ich użyciu możemy wymalować nawet szczegółowe zdobienia.
Najmniej odporną farbą do betonu są emulsje ftalowe, czyli alkidowe (zwane też farbami olejnymi). Produkowane są przy użyciu najnowocześniejszych technologicznie typów żywic. Nie wykazują się jednak odpornością na uszkodzenia mechaniczne jak pozostałe emulsje z tej rodziny farb. Ulegają zniszczeniu chociażby po kontakcie z wodą lub innymi rozpuszczalnikami. Specjaliści i producenci zaznaczają więc, iż farby na beton o spoiwie alkidowym nie powinny być używane na zewnątrz.
Farby na beton – jak powinny być aplikowane?
Aby dobrze i trwale zaaplikować farbę do betonu na wybraną powierzchnię powinniśmy pamiętać o kilku ważnych krokach. Po pierwsze przed każdym malowaniem dobrze jest oczyścić odpowiednio przestrzeń, która ma zostać pokryta farbą. W przypadku farby na beton musimy wysezonować nasze podłoże. Nie może być ono niedoschnięte, nieutwardzone itp. W miarę możliwości należy również oczyścić nawierzchnię z wszelkich pyłów, ponieważ farba do betonu będzie miała mniejszą przyczepność na zakurzonej płaszczyźnie. Tam, gdzie kładziemy emalie nie mogą być obecne żadne tłuste mazie, smary czy plamy. Najlepiej kłaść farbę do betonu na powierzchni osuszonej, w zrównoważonej temperaturze, aby emulsja nie zasychała ani za szybko, ani zbyt powoli.
Zanim nasza farba do betonu zostanie zaaplikowana istotne jest także aby pamiętać o zmatowieniu powierzchni. W przypadku tego materiału nie jest to czynność intuicyjna, ponieważ wydaje nam się, że beton jest wystarczająco chropowaty. Aby jednak warstwa farby na beton była trwała, powinniśmy zetrzeć powierzchnię poprzez szlifowanie i dopiero później aplikować barwnik. Jeżeli w procesie oczyszczania nawierzchni zauważymy, że na naszym betonie pojawiają się grzyby, glony lub mchy, należy niezwłocznie je usunąć, a miejsca, w których się znajdowały potraktować preparatem grzybobójczym.
Kiedy już zmatowiliśmy nasz beton, a także oczyściliśmy, możemy przystępować do przedostatniego kroku. Bezpośrednio przed nałożeniem emalii musimy bowiem zagruntować całą płaszczyznę, którą chcemy pomalować. Farby na beton zdecydowanie mocniej przyczepiają się do powierzchni dzięki gruntowi. Dodatkowo preparat zmniejszy chłonność materiału, dzięki czemu zużyjemy mniej emalii, która jest dość droga (średnio 80 zł/litr).