Gromadzenie oszczędności jest smutną koniecznością. Dlaczego smutną, spyta zapewne część z was. Nic w tym przyjemnego, że na kolejnych etapach naszego życia, możemy spodziewać się konkretnych, dużych wydatków. Na starcie w dorosłość potrzebne nam pieniądze na wkład własny do kredytu mieszkaniowego, potem kapitał na wykształcenie dzieci, a wreszcie środki na naszą emeryturę. Tylko, jak i na czym możemy oszczędzać?
Transport i komunikacja
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem auta, wiesz, jaka to kosztowna zabawka. Spróbuj przynajmniej ograniczyć koszty użytkowania. Na dłuższą trasę zabierz pasażerów, korzystając z BlaBlaCar. Do pracy zabieraj kolegę, a podzielicie się kosztami paliwa. Latem, przesiądź się na rower miejski. To oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie.
Jedzenie
W pierwszej kolejności zrezygnuj z jadania w drogich restauracjach i picia kosztownej kawy na wynos. W każdym przypadku kawę opłaca się przygotować samodzielnie i zabrać na wynos we własnym, wielorazowym kubku. To nie tylko oszczędność, ale i troska o środowisko. Staraj się także jak najczęściej gotować w domu. Ciepły posiłek, samodzielnie przyprawiony tym, co lubisz i jak lubisz, będzie zwykle dużo lepszy od kupionego w przypadkowym punkcie.
Wakacje
Nie od dziś wiadomo, ze wakacyjny wyjazd potrafi zrujnować budżet. Dobrze więc zaplanować wakacje z dużym wyprzedzeniem, najlepiej organizując wszystko samodzielnie od początku do końca. Pamiętaj, że dopóki pozwala ci na to sytuacja rodzinna, nie korzystaj z wyjazdów w terminach szkolnych wakacji czy w okresach poświątecznych, daruj też sobie terminy majowe. W tym czasie wszystkie ceny są zdecydowanie wyższe niż poza tzw. sezonem. Nie tylko unikniesz tłumów i kolejek do największych atrakcji, ale też sporo zaoszczędzisz.
Ekologia
Utrzymanie gospodarstwa domowego jest kosztowne, a dbanie o drobne oszczędności to korzyść nie tylko dla finansów, ale i dla środowiska. Na stronach z poradami ekologów znajdziesz dziesiątki sposobów oszczędzania pieniędzy na środkach chemicznych, które łatwo można zamienić na ocet i sodę czy kosmetykach, które ze składników kuchennych przygotujesz w kilka minut. Naucz się pić wodę z kranu, chodzić do sklepów z własną torbą i kupować produkty dostępne luzem. Te niewielkie drobiazgi przekładają się na działania proekologiczne i co nie mniej istotne na pieniądze. Podobnie zresztą, jak rozsądne korzystanie z wody czy prądu.